VISIONAIR – Zdalna współpraca przy projektowaniu 3D

VISIONAIR – Zdalna współpraca przy projektowaniu 3D
W ostatnim czasie zakończyły się prace realizowane w projekcie VISIONAIR mające na celu zaimplementowanie i przetestowanie współpracy wielu oddalonych od siebie projektantów. Prace badawcze prowadzone przez PCSS wraz z partnerami z innych krajów (Królewski Uniwersytet Technologiczny ze Szwecji, Uniwersytet Twente z Holandii, Uniwersytet Bristol z Wielkiej Brytanii, I2CAT z Hiszpanii oraz Uniwersytet Kaiserslautern z Niemiec) miały umożliwić projektantom jednoczesną edycję skomplikowanych modeli 3D i pozwolić oglądać na żywo rezultaty swojej pracy przy pomocy zaawansowanych systemów wizualizacyjnych, takich jak stół holograficzny, wyświetlacze UHD 3D oraz CAVE. Do wizualizacji na potrzeby projektu i demonstracji zostało wykorzystane autorskie oprogramowanie VITRALL opracowane w PCSS.
Wielomiesięczne prace koncentrujące się na rozwoju, integracji i testowaniu technologii wizualizacyjnych oraz sieciowych pozwoliły na zorganizowanie dwóch demonstracji: podczas konferencji VISIONAIR Open Forum w Poznaniu w lutym 2014 oraz na warsztatach VISIONAIR w KTH w Sztokholmie w październiku 2014.

Podczas pierwszej demonstracji zaprezentowano uczestnikom Open Forum podstawowy scenariusz współpracy zakładający edycję modeli 3D przez jednego użytkownika oraz wizualizację na wielu wyświetlaczach – począwszy od stołu holograficznego w KTH w Sztokholmie, poprzez wyświetlacz UHD 3D w PCSS, na telewizorach HD i 4K w I2CAT w Barcelonie skończywszy. Użytkownicy ze wszystkich lokalizacji mogli niezależnie sterować wyświetlanym lokalnie obrazem wideo wysokiej jakości i oglądać edytowane modele komentując na bieżąco dokonywane przez edytora modyfikacje. Dzięki temu osoby z różnych lokalizacji miały możliwość współpracy przy edycji zaawansowanych modeli 3D przydatnych przy projektowaniu maszyn czy lokalizacji urządzeń w pomieszczeniu. Na potrzeby demonstracji przygotowano wirtualny trójwymiarowy model placu zabaw, pokazując tym samym niestandardowe zastosowanie technologii.

Druga demonstracja rozwijała wcześniejszy scenariusz, przede wszystkim o możliwość jednoczesnej edycji modeli 3D przez wielu niezależnych uczestników. Prezentacja połączyła w jeden wirtualny zespół takie miasta jak Poznań, Sztokholm, Barcelona, Enschede, Bristol oraz Kaiserslautern, w których zespoły projektantów zostały wyposażone w nowoczesne technologie wizualizacyjne takie jak wyświetlacze 4K i 4K 3D, zakrzywiony wyświetlacz 3K, monitory 3D oraz najbardziej spektakularny stół holograficzny. Aby ułatwić wzajemną współpracę między uczestnikami, na czas prezentacji zorganizowano wideokonferencję z użyciem różnych technologii, m.in.: H.323, SIP, Skype i Ultragrid, a rendering zrealizowano na infrastrukturze klastra obliczeniowego w Poznaniu. Na klastrze uruchomiono oprogramowanie VITRALL, które w czasie rzeczywistym generowało wideo w różnych rozdzielczościach i wysyłało go do poszczególnych uczestników.

Materiay wideo z demonstracji dostępne są poniżej.