15 lat Miejskiego Informatora Multimedialnego!

15 lat Miejskiego Informatora Multimedialnego!

Największy poznański portal informacyjny poznan.pl obchodzi swoje 15. urodziny! Oficjalny serwis internetowy Miasta Poznania został uruchomiony 10 lutego 1998 r.

Największy poznański portal informacyjny poznan.pl obchodzi swoje 15. urodziny! Oficjalny serwis internetowy Miasta Poznania został uruchomiony 10 lutego 1998 r.

Przez ostatnie półtorej dekady Miejski Informator Multimedialny zmieniał się wraz z polskim Internetem i przeszedł ewolucję od serwisu internetowego do multimedialnej platformy informacyjno-usługowej, dostępnej na wszelkiego rodzaju urządzeniach – od komputerów stacjonarnych po urządzenia mobilne.

Jedna cecha serwisu się nie zmienia – od samego początku MIM realizowany jest jako partnerski projekt Urzędu Miasta Poznania i Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego.

Dzisiaj serwis poznan.pl to bardzo rozbudowany system obejmujący m.in.:

  • stronę główną portalu
  • kilkanaście portali tematycznych dostępnych pod osobnymi adresami, w tym takie, jak: Oświata, Firma, Poznaj Poznań, Środowisko, Studia, Dziecko, Fakty i Liczby, Sport, Fundusze Europejskie, Niepełnosprawni, Zdrowie, Straż Miejska, Trakt Królewsko-Cesarski
  • kilkadziesiąt stron tematycznych, m.in.: Budżet Poznania, Dni Świętomarcińskie, 15. Pułk Ułanów Poznańskich, Powstanie Wielkopolskie, Słownik Gwary Miejskiej Poznania, Honorowi i Zasłużeni Obywatele Miasta Poznania, Cmentarze i wiele, wiele innych
  • system serwisów informacyjnych Wydawnictwa Miasta Poznania, w tym Kulturapoznan.pl, Biuletyn Miejski, Centrum Informacji Miejskiej
  • kilkadziesiąt e-usług: od systemów ofert pracy, przez systemy rezerwacji wizyt przez Internet, po formularze umożliwiające realizację procedur urzędowych.

Ważnym elementem portalu jest interaktywny plan Poznania zintegrowany z zasobami informacyjnymi i e-usługami, oparty o realizowany przez ZGKiM Geopoz System Informacji Przestrzennej Miasta.

Portal miejski i serwis kulturapoznan.pl wyposażone są w bardzo rozbudowaną wersję mobilną, z której korzysta kilkanaście tysięcy użytkowników miesięcznie. Dodatkowo, w systemie poznan.pl od kilkunastu miesięcy działa rozbudowany system specjalnych fotokodów (tzw. QR kody) umożliwiający błyskawiczne odczytanie na ekranie urządzenia mobilnego bieżących informacji – w tym rozkładów jazdy poznańskich tramwajów i autobusów.

Mobilne usługi systemu informacyjnego poznan.pl uzupełniają aplikacje: mobilne przewodniki turystyczne oraz system zgłaszania interwencji.

Nie sposób opisać wszystkie zasoby portalu miejskiego. Rozrósł się on do ogromnych rozmiarów, integruje serwisy informacyjne i usługi adresowane do różnych grup odbiorców (przedsiębiorcy, turyści, nauczyciele, uczniowie, studenci). Dzięki współpracy z PCSS, w portalu miejskim wykorzystywane są najnowsze technologie, przez co spełnia wysokie standardy jakości i bezpieczeństwa.

Wielokrotnie nagradzany w kraju i za granicą system informacyjny poznan.pl należy do najpopularniejszych i największych miejskich serwisów internetowych w Polsce. W 2012 r. strona poznan.pl notowała miesięcznie prawie 330 tys. unikatowych użytkowników, a internauci pobierali miesięcznie średnio 653 GB danych.

Warto dodać, że Miasto Poznań jako pierwsze w kraju udostępniło API swojego serwisu i wybranych usług, co umożliwia wszystkim zainteresowanym nie tylko nieodpłatne pobieranie treści i danych, ale również umożliwia integrowanie ich z innymi systemami i usługami.

Źródło: www.poznan.pl