Aktualności

Qualipso Factory do współpracy z Open Source

W ramach europejskiego projektu QualiPSo powstaje prototyp platformy nowej generacji do współpracy nad rozwojem oprogramowania Open Source (Next Generation Forge). Przed kilkoma dniami, po znacznej reorganizacji systemu w ostatnich miesiącach, projekt ogłosił nowe wydanie – QualiPSo Factory 0.6, które zawiera nową wersję silnika oraz interfejs użytkownika bazujący na technologiach GWT (Google Web Toolkit).

Czytaj dalej

Dostawy sprzętu w projekcie PLATON

W Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym rozpoczęły się dostawy sprzętu dla projektu PLATON. W ramach przetargów wybrana została infrastruktura dla Usług kampusowych oraz Usługi powszechnej archiwizacji.

Czytaj dalej

Darmowe i ogólnodostępne podręczniki w internecie?

Takie podręczniki już niedługo mogłyby się pojawić się w naszym kraju. Gotowy jest już podręcznik do fizyki dla pierwszej, drugiej, i trzeciej klasy gimnazjum. Zanim jednak trafi do sieci, musi uzyskać pozytywną opinię urzędników z Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Czytaj dalej

Gadu Gadu ma 10 lat!

Najpopularniejszy polski komunikator internetowy Gadu-Gadu ma już 10 lat. Obecnie GG może pochwalić się ponad 10-milionową wierną społecznością. Z okazji urodzin uruchomiono także specjalny serwis www.

Czytaj dalej

Domeny .pl mają 20 lat

Dokładnie 20 lat temu, czyli 30 lipca 1990 roku pojawiło się rozszerzenie .pl. Pierwsza rejestracja domeny z tym sufiksem miała miejsce rok później. Obecnie, liczba rejestracji domen .pl kształtuje się na poziomie ponad 1,84 miliona. Wynik ten plasuje polskie rozszerzenie na piątej pozycji w rankingu ccTLD wśród wszystkich państw Unii Europejskiej.

Czytaj dalej

Współpraca Google i Bibliotek Europejskich

Google coraz intensywniej wspiera działania w zakresie digitalizacji dziedzictwa kulturowego. Od początku tego roku ogłosiło zawarcie umów, na mocy których zbiory z największych europejskich bibliotek zostaną zdigitalizowane i udostępnione za pośrednictwem serwisu Książki Google.

Czytaj dalej

Ciekawostki ze świata Bibliotek Cyfrowych

19 lipca 2010 roku oficjalnie uruchomiona została Jagiellońska Biblioteka Cyfrowa oparta na oprogramowaniu dLibra, stworzonym przez Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe. Biblioteka gromadzi i udostępnia w sieci zdigitalizowane kopie najcenniejszych i najbardziej zagrożonych zniszczeniem zbiorów. Zasoby pilotażowej wersji projektu cieszą się sporym zainteresowaniem. Dużą ciekawość wzbudzają także sposoby prezentacji poszczególnych dzieł.

Czytaj dalej

Pokojowa nagroda Nobla dla … Internetu?

Globalna sieć została nominowana do tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla. Już teraz kandydatura wzbudza wiele kontrowersji – jest bowiem bezosobowa i nie wiadomo, kto – przy ewentualnej wygranej – miałby odebrać to zaszczytne wyróżnienie.

Czytaj dalej

Internetowa wyszukiwarka nekrologów

Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne „Gniazdo” przy technicznym wsparciu Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego stworzyło bazę wielkopolskich nekrologów do roku 1939. Już teraz znaleźć można ponad 36 tysięcy wpisów.

Czytaj dalej

Inauguracja pilotażowej wersji Jagiellońskiej Biblioteki Cyfrowej

Zainaugurowano działalność pilotażowej wersji Jagiellońskiej Biblioteki Cyfrowej. Wirtualna biblioteka ma gromadzić i udostępniać w sieci zdigitalizowane kopie najcenniejszych i najbardziej zagrożonych zniszczeniem zbiorów Biblioteki Jagiellońskiej i Uniwersytetu Jagiellońskiego. Projekt wdrożony jest dzięki systemowi dLibra, opracowanemu przez Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe.

Czytaj dalej

Facebook rośnie w siłę

Ponad pół miliarda użytkowników korzysta z Facebooka. To swoisty rekord, plasujący wspomniany serwis na pierwszym miejscu wśród portali społecznościowych. Do tego licznego grona dołączyło również niedawno Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe.

Czytaj dalej