Aktualności

„NUKAT – autostrada informacji cyfrowej”: pierwsze efekty dla czytelników

Pod koniec października 2010 e-bUW udostępnił pierwszy tytuł poddany digitalizacji w ramach projektu „NUKAT – autostrada informacji cyfrowej”. Jak podaje e-bUW jest to „Nowy Pamiętnik Warszawski: [dziennik historyczny, polityczny, tudzież nauk i umiejętności]”, czasopismo założone w pruskiej Warszawie przez Franciszka Ksawerego Dmochowskiego.

Czytaj dalej

Access IT: e-learningowe kursy edukacyjne

Jednym z głównym celów projektu ACCESS IT jest wsparcie procesu cyfryzacji dziedzictwa kulturowego i rozwoju bibliotek cyfrowych w trzech krajach objętych działaniem projektu. W drugiej połowie października odbyła się seria konferencji w czasie których przedstawiona zostały aktualna postać kursów e-learningowych opracowanych w ramach projektu ACCESS IT.

Czytaj dalej

Rekordowi słuchacze

Coraz większym zainteresowaniem cieszą się internetowe radia, działające dzięki systemowi EMITER, uruchomionemu w sieci PIONIER. Obecnie transmituje on sygnał ponad 50 rozgłośni radiowych, skupiając przy komputerach średnio 22 tysiące odbiorców jednocześnie.

Czytaj dalej

MIM najlepszy wśród miejskich serwisów

Oficjalna strona miasta Poznania – Miejski Informator Multimedialny (MIM) zwyciężył w rankingu stron www urzędów miejskich, marszałkowskich i wojewódzkich przeprowadzonym przez miesięcznik informatyków i menedżerów IT sektora publicznego „IT w administracji”. Warto podkreślić, że autorem technicznej strony nagrodzonego portalu jest Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe.

Czytaj dalej

Scientix: nowy sposób na naukę

Scientix to nowy portal internetowy uruchomiony przez Komisję Europejską, przeznaczony dla nauczycieli, badaczy, decydentów politycznych, podmiotów lokalnych, rodziców oraz wszystkich osób zainteresowanych kwestiami nauczania przedmiotów ścisłych.

Czytaj dalej

BBC testuje standard Super Hi-Vision

Brytyjski nadawca BBC przeprowadził historyczny test transmisji w super wysokiej rozdzielczości i potwierdził plany wykorzystania tej technologii na Letnie Igrzyska Olimpijskie 2012 w Londynie. Technologia pod nazwą Super Hi-Vision (SHV) została opracowana przez japońskiego nadawcę publicznego NHK i jest znacznie potężniejsza niż standardowy HD – rozdzielczość dla nowej technologii to aż 7680 × 4320 pikseli dla 16:9 (ok. 33,2 Mpx).

Czytaj dalej

Qualipso Factory do współpracy z Open Source

W ramach europejskiego projektu QualiPSo powstaje prototyp platformy nowej generacji do współpracy nad rozwojem oprogramowania Open Source (Next Generation Forge). Przed kilkoma dniami, po znacznej reorganizacji systemu w ostatnich miesiącach, projekt ogłosił nowe wydanie – QualiPSo Factory 0.6, które zawiera nową wersję silnika oraz interfejs użytkownika bazujący na technologiach GWT (Google Web Toolkit).

Czytaj dalej

Dostawy sprzętu w projekcie PLATON

W Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym rozpoczęły się dostawy sprzętu dla projektu PLATON. W ramach przetargów wybrana została infrastruktura dla Usług kampusowych oraz Usługi powszechnej archiwizacji.

Czytaj dalej

Darmowe i ogólnodostępne podręczniki w internecie?

Takie podręczniki już niedługo mogłyby się pojawić się w naszym kraju. Gotowy jest już podręcznik do fizyki dla pierwszej, drugiej, i trzeciej klasy gimnazjum. Zanim jednak trafi do sieci, musi uzyskać pozytywną opinię urzędników z Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Czytaj dalej

Gadu Gadu ma 10 lat!

Najpopularniejszy polski komunikator internetowy Gadu-Gadu ma już 10 lat. Obecnie GG może pochwalić się ponad 10-milionową wierną społecznością. Z okazji urodzin uruchomiono także specjalny serwis www.

Czytaj dalej

Domeny .pl mają 20 lat

Dokładnie 20 lat temu, czyli 30 lipca 1990 roku pojawiło się rozszerzenie .pl. Pierwsza rejestracja domeny z tym sufiksem miała miejsce rok później. Obecnie, liczba rejestracji domen .pl kształtuje się na poziomie ponad 1,84 miliona. Wynik ten plasuje polskie rozszerzenie na piątej pozycji w rankingu ccTLD wśród wszystkich państw Unii Europejskiej.

Czytaj dalej

Współpraca Google i Bibliotek Europejskich

Google coraz intensywniej wspiera działania w zakresie digitalizacji dziedzictwa kulturowego. Od początku tego roku ogłosiło zawarcie umów, na mocy których zbiory z największych europejskich bibliotek zostaną zdigitalizowane i udostępnione za pośrednictwem serwisu Książki Google.

Czytaj dalej