2010 rok – podsumowanie

2010 rok – podsumowanie
Nowy rok otwiera przed nami nowe perspektywy, stawia nowe wyzwania, w przyszłość spoglądamy z nadzieją nadejścia czegoś nowego, lepszego. Nowy rok to także czas podsumowań, refleksji nad tym, czego dokonaliśmy, co osiągnęliśmy w roku minionym. Dla Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego 2010 rok był wyjątkowy pod wieloma względami. Zapraszamy do krótkiego podsumowania działalności PCSS w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy.

W 2010 roku Poznańskie Centrum przejawiało swą aktywność na wielu płaszczyznach, nie tylko w szeroko pojętym świecie IT. Przedstawiciele PCSS uczestniczyli m.in. w trzecim Forum Gospodarczym Aglomeracji Poznańskiej, w polskich spotkaniach („PolSCA Meetings”) w brukselskiej siedzibie Biura Promocji Nauki PAN z ekspertami Komisji Europejskiej, a także w polsko-niemieckim Forum Gospodarczym „Berlin-Wielkopolska 2010“. Wzorem lat ubiegłych PCSS uczestniczyło także w niezwykłym przedsięwzięciu jakim jest Noc Naukowców. W 2010 roku wzrosło także zainteresowanie internetowymi radiami, działającymi dzięki systemowi EMITER, uruchomionemu w sieci PIONIER. W 2010 roku zanotowano sygnał ponad 50 rozgłośni.

Miniony rok tradycyjnie upłynął również pod znakiem udziału w międzynarodowych konferencjach naukowych. Podobnie jak w poprzednich latach, przedstawiciele różnych zespołów PCSS uczestniczyli w kilkudziesięciu konferencjach naukowych, warsztatach i spotkaniach grup roboczych, zarówno w charakterze uczestników, jak i organizatorów, współorganizatorów oraz partnerów. Prezentowali w trakcie nich dorobek Centrum oraz wymieniali doświadczenia z informatykami z całego świata. Wśród tych wydarzeń wymienić można: TERENA Networking Conference (TNC) w Wilnie, GeeCON w Poznaniu, CeBIT w Hannoverze, INGRID w Poznaniu, ISC w Hamburgu, eChallanges w Warszawie, Supercomputing w Nowym Orleanie, Future Internet Week w Gandawie (Belgia) oraz i3: internet – infrastruktury – innowacje we Wrocławiu.

W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy zakończono kilka ważnych inwestycji w ramach rozbudowy sieci Polskiego Internetu Optycznego PIONIER – ogólnopolskiej szerokopasmowej sieci optycznej nauki. Zakończono m. in. instalację nowego optycznego systemu transmisji w relacji Elbląg – Braniewo – Gronowo, otwarto możliwość połączenia sieci PIONIER z siecią naukową w Rosji. Wraz z końcem roku zamknięto również pętlę południowo-wschodnią Sieci.

Podobnie jak w roku ubiegłym PCSS przeprowadziło kilkanaście transmisji internetowych „na żywo”. Wśród nich igrzyska olimpijskie w Vancuover oraz Mistrzostwa Świata w piłce nożnej w RPA. W 2010 roku, podobnie jak w latach ubiegłych, za pośrednictwem kamer umieszczonych na kominie budynku w Chybach pod Poznaniem, mogliśmy śledzić gniazdo bocianów. Dzięki Poznańskiemu Centrum przeprowadzono także relację z 14. Ogólnopolskiego Spotkania Młodych na lednickich polach oraz z rywalizacji w XVI edycji konkursu im. Fryderyka Chopina. Sporym przedsięwzięciem logistyczno-organizacyjnym były także transmisje prosto ze szpitalnych sal operacyjnych. W sumie, dzięki współpracy Katedry i Kliniki Otolaryngologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu oraz PCSS w ciągu roku przeprowadzono kilka takich transmisji.

Rok 2010 to także początek kolejnych wyzwań projektowych dla Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego. Już na początku kwietnia PCSS przyłączyło się do europejskiego projektu IMPACT. Jesienią ruszyła druga odsłona projektu PRACE – PRACE-RI oraz zainaugurowana została działalność nowego projektu SYNAT.

Po miesiącach wytężonej pracy przyszedł czas na laury. W czerwcu podczas II Europejskiego Kongresu Gospodarczego, odbywającego się w Katowicach, PCSS zostało laureatem jubileuszowej 10. edycji konkursu o Nagrodę Kryształowej Brukselki. Jeszcze w tym samym miesiącu wyróżniona została elektroniczna administracja Poznania, której współautorem jest Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe. Za, zdaniem jury konkursu, najbardziej przyjazną mieszkańcom administrację w Internecie, miejski portal Poznania zasłużył na nagrodę „Złotej @” 2010. W listopadzie do Centrum dotarła radosna informacja, iż klaster „Reef” pracujący w PCSS po raz kolejny znalazł się na liście 500 najmocniejszych komputerów świata. W rankingu TOP500 „Reef” uplasował się na 312 pozycji.

Mamy nadzieję, że 2011 rok przyniesie naszemu Centrum jeszcze więcej powodów do zadowolenia, a Państwo będą nadal śledzić nasze postępy.