„Dziennik Polski” z 1973 roku 500-tysięczną pozycją w zbiorach Federacji Bibliotek Cyfrowych!

„Dziennik Polski” z 1973 roku 500-tysięczną pozycją w zbiorach Federacji Bibliotek Cyfrowych!
15 grudnia 2010 r. łączna liczba publikacji w zbiorach polskich bibliotek cyfrowych przyłączonych do Federacji Bibliotek Cyfrowych (FBC) przekroczyła pół miliona. Jubileuszową pozycją jest 9254. numer „Dziennika Polskiego” z 27 listopada 1973 roku, opublikowany w Internecie na stronach Małopolskiej Biblioteki Cyfrowej.

500-tysięczną pozycję FBC można znaleźć pod adresem: http://mbc.malopolska.pl/dlibra/docmetadata?id=56371. Wydanie to pochodzi ze zbiorów Wydawnictwa Jagiellonia SA, a zdigitalizowane zostało przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Krakowie.

Obecnie na stronach FBC (http://fbc.pionier.net.pl/) można przeszukiwać zbiory 58 bibliotek cyfrowych. Szacuje się, że tempo przyrostu publikacji dostępnych poprzez FBC to średnio 15 000 pozycji każdego miesiąca. Wszystkie publikacje dostępne są nieodpłatnie.

Zasoby FBC współtworzone są przez kilkaset instytucji kultury i nauki, wśród których są biblioteki naukowe i publiczne, archiwa, ośrodki badawcze, a także organizacje pozarządowe. Aktualna lista bibliotek cyfrowych FBC dostępna jest pod adresem http://fbc.pionier.net.pl/owoc/list-libs.

Dostępna publicznie od czerwca 2007 roku Federacja Bibliotek Cyfrowych jest kolejnym etapem budowy sieci rozproszonych bibliotek cyfrowych i repozytoriów w Polsce. FBC jest utrzymywana i rozwijana przez Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe i doskonale wpisuje się w misję tej instytucji, którą jest „integracja i rozwój infrastruktury informatycznej nauki”.

Od grudnia 2009 roku dane z FBC dostępne są również w Europejskiej Bibliotece Cyfrowej „Europeana” (http://europeana.eu/), dzięki czemu dostęp do polskiego dziedzictwa kulturowego publikowanego on-line możliwy jest równie łatwo, jak dostęp do podobnych zbiorów z innych krajów Europy. Łączna liczba obiektów dostępnych przez portal Europeana to około 15 milionów. Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe współpracuje z Europeaną w ramach projektu EuropeanaLocal (http://europeanalocal.eu/), w którym pełni rolę krajowego koordynatora.