Aktualności

Ciekawostki ze świata Bibliotek Cyfrowych

19 lipca 2010 roku oficjalnie uruchomiona została Jagiellońska Biblioteka Cyfrowa oparta na oprogramowaniu dLibra, stworzonym przez Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe. Biblioteka gromadzi i udostępnia w sieci zdigitalizowane kopie najcenniejszych i najbardziej zagrożonych zniszczeniem zbiorów. Zasoby pilotażowej wersji projektu cieszą się sporym zainteresowaniem. Dużą ciekawość wzbudzają także sposoby prezentacji poszczególnych dzieł.

Czytaj dalej

Pokojowa nagroda Nobla dla … Internetu?

Globalna sieć została nominowana do tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla. Już teraz kandydatura wzbudza wiele kontrowersji – jest bowiem bezosobowa i nie wiadomo, kto – przy ewentualnej wygranej – miałby odebrać to zaszczytne wyróżnienie.

Czytaj dalej

Internetowa wyszukiwarka nekrologów

Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne „Gniazdo” przy technicznym wsparciu Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego stworzyło bazę wielkopolskich nekrologów do roku 1939. Już teraz znaleźć można ponad 36 tysięcy wpisów.

Czytaj dalej

Inauguracja pilotażowej wersji Jagiellońskiej Biblioteki Cyfrowej

Zainaugurowano działalność pilotażowej wersji Jagiellońskiej Biblioteki Cyfrowej. Wirtualna biblioteka ma gromadzić i udostępniać w sieci zdigitalizowane kopie najcenniejszych i najbardziej zagrożonych zniszczeniem zbiorów Biblioteki Jagiellońskiej i Uniwersytetu Jagiellońskiego. Projekt wdrożony jest dzięki systemowi dLibra, opracowanemu przez Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe.

Czytaj dalej

Facebook rośnie w siłę

Ponad pół miliarda użytkowników korzysta z Facebooka. To swoisty rekord, plasujący wspomniany serwis na pierwszym miejscu wśród portali społecznościowych. Do tego licznego grona dołączyło również niedawno Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe.

Czytaj dalej

Co tam Panie w Europeanie? (część 2)

Niedawno Europeana przekroczyła łączną liczbę 10 milionów obiektów. W związku z tym postanowiliśmy ponownie przygotować statystyki odnośnie udziału polskich zasobów w Europeanie. Na dzień dzisiejszy udział obiektów umieszczanych w Europeanie przez polskie instytucje wynosi około 3,4% co daje Polsce 9 miejsce w Europie. Dla przypomnienia, w podobnym zestawieniu przygotowanym przez nas 29 marca br. Polska była na 6 miejscu, z udziałem około 4,5%.

Czytaj dalej

Aktualizacja danych w Europeanie

W ostatnich tygodniach Europeana zaktualizowała dane przekazywane poprzez Federację Bibliotek Cyfrowych. Pomimo napotkanych problemów udało się zakończyć operację z sukcesem. Podczas tej aktualizacji po raz pierwszy udało przekazać się miniatury dla większości publikacji (prawie 300 000 miniatur) z FBC. Ponadto zwiększyła się liczba publikacji z FBC do prawie 350 000. Dzięki funkcjonalności oprogramowania dLibra, część miniatur dla publikacji w formacie DjVu została wygenerowana automatycznie.

Czytaj dalej

Nowy numer PIONIER magazine w wersji online

Od tego numeru PIONIER magazine będzie dostępny również w formie elektronicznej. Na razie w sieci znaleźć można jedynie najnowsze wydanie pisma, już niebawem jednak znajdą się tam również archiwalne numery PIONIERA.

Czytaj dalej

PCSS na portalu Facebook

Od kilku dni informacje na temat działalności Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego można znaleźć również na portalu społecznościowym Facebook.

Czytaj dalej