Wydarzenia

XI Gala Logistyki w formie webinarium realizowanym przez PCSS

Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe po raz kolejny wzięło udział w organizowaniu XI Gali Logistyki (18.06.2020), która ze względu na pandemię odbyła się online w formie webinarium, transmitowanym ze studia w budynku CBPIO. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego wydarzenia.

Czytaj dalej

PCSS na otwarciu nowego Ośrodka Kontroli Ruchu Lotniczego w Poznaniu

16 czerwca 2020 r. miało miejsce oficjalne otwarcie Ośrodka Kontroli Ruchu Lotniczego w Poznaniu w sąsiedztwie lotniska Poznań-Ławica. Budynek odwiedzili min.: wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk, prezes spółki CPK Mikołaj Wild, prezes PAŻP Janusz Janiszewski. W uroczystości uczestniczyło również kierownictwo PCSS oraz rektor Politechniki Poznańskiej. PCSS miał w tym wydarzeniu swój udział, gdyż do budynku zostało doprowadzone łącze sieci PIONIER, a dron ekipy telewizyjnej PCSS mógł na żywo zademonstrować działanie elektronicznego systemu kontroli lotów dla dronów PANSA UTM.

Czytaj dalej

Końcowa demonstracja projektu Immersify

Z powodu szczególnej sytuacji międzynarodowej spowodowanej pandemią COVID-19 i powstałymi w ten sposób ograniczeniami, projekt Immersify nie mógł zaprezentować się na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes w maju tego roku. W zamian, partnerzy projektu, a w szczególności PCSS oraz Ars Electronica z Austrii zdecydowali się pokazać finalne rezultaty naszych prac w demonstracji, która odbędzie się 17 czerwca o godzinie 11:00 i będzie transmitowana w internecie.

Czytaj dalej

Bartłomiej Idzikowski nagrodzony Medalem Honoru przez Fundację Vietscha

Tegoroczna edycja Konferencji TNC, która miała odbyć się w pierwszej połowie czerwca w Brighton, została odwołana z powodu pandemii koronawirusa. 11 czerwca, podczas specjalnie zorganizowanej sesji on-line, ogłoszono laureatów nagrody Medal of Honour, przyznawanej corocznie przez Fundację im. Karela Vietscha. Wyróżnieni zostali Bartłomiej Idzikowski z Działu Nowych Mediów PCSS oraz Erik Kikkenborg z NORDUnet.

Czytaj dalej

Webinarium dla studentów Politechniki Poznańskiej

W studnio 8K w siedzibie PCSS odbył się zdalny wykład „Zaawansowane technologie dla immersyjnych wizualizacji oraz streaming 8K” w ramach przedmiotu Nowoczesne Sieci Komputerowe, prowadzony przez Macieja Głowiaka i Eryka Skotarczaka (Dział Nowych Mediów) dla studentów Wydziału Informatyki Politechniki Poznańskiej.

Czytaj dalej

Webinarium dla nauczycieli: „Praca wychowawców klas w okresie edukacji zdalnej”

Wielkopolski Zespół ds. Bezpieczeństwa Dzieci i Młodzieży pod przewodnictwem wojewody wielkopolskiego Łukasza Mikołajczyka zaprasza wielkopolskich nauczycieli na webinarium, poświęcone wyzwaniom stawianym przed wychowawcami w czasie edukacji zdalnej. Współorganizatorami wydarzenia, które odbędzie się 14 maja br., będą Wielkopolski Urząd Wojewódzki, Wielkopolskie Kuratorium Oświaty oraz PCSS.

Czytaj dalej

PCSS partnerem technologicznym spektaklu w Teatrze Nowym

Po raz kolejny, podczas epidemii koronawirusa, PCSS przeprowadzi bezpośrednią transmisję z Teatru Nowego w Poznaniu. Zapraszamy w piątek 8 maja na spektakl „Dziewczynka z za/przyszłość boli tylko raz” w reżyserii Mariusza Zaniewskiego. Wydarzenie można będzie śledzić poprzez kanały społecznościowe.

Czytaj dalej

Rekordowy hackathon przeciwko wirusowi

Ogłoszono zwycięzców pierwszego paneropejskiego hackathonu EUvsVirus, który przez trzy dni zgromadził rekordową liczbę – ponad 20 000 – uczestników. Celem wydarzenie było stworzenie innowacyjnych rozwiązań w walce przeciwko epidemii koronawirusa. W hackathonie, w roli mentorów, wzięli udział przedstawiciele poznańskiego Centrum.

Czytaj dalej

Wideokonferencja ICHB PAN w siedzibie PCSS

Tematem wydarzenia był pierwszy polski test na koronawirusa SARS-CoV-2. Na zdalnie zadawane pytania dziennikarzy odpowiadali przedstawiciele Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk, w którym opracowano test. PCSS wsparł technicznie wydarzenie.

Czytaj dalej

EUvsVirus – hackaton przeciwko epidemii

Komisja Europejska zaprasza do udziału w ogólnoeuropejskim hackathonie, którego celem jest opracowanie innowacyjnych rozwiązań przezwyciężenia społecznych problemów spowodowanych epidemią COVID-19. Wydarzenie odbędzie się w najbliższy weekend 24-26 kwietnia 2020 r. PCSS włącza się do akcji.

Czytaj dalej