Aktualności

Federacja Bibliotek Cyfrowych jako wzorcowe studium przypadku współpracy z Europeaną

W opublikowanym niedawno poradniku “Aggregators Handbook”, opracowanym w ramach projektu Europeana v1.0, a przeznaczonym dla agregatorów metadanych chcących współpracować z Europeaną, zawarte zostało studium przypadku opisujące drogę jaką przechodzi agregator metadanych przygotowując się do takiej współpracy. Podstawą dla tego studium są doświadczenia polskiej Federacji Bibliotek Cyfrowych. Tekst tego studium przypadku dostępny jest również na stronach informacyjnych dla potencjalnych nowych partnerów Europeany.

Czytaj dalej

PCSS zdobywcą „Kryształowej Brukselki”

Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe uznane zostało za najlepszą w Polsce instytucję realizującą europejskie projekty badawcze. Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE przyznał PCSS nagrodę Kryształowej Brukselki. Wyróżnienie, z rąk minister nauki i szkolnictwa wyższego – prof. Barbary Kudryckiej oraz przewodniczącego Parlamentu Europejskiego – prof. Jerzego Buzka, odebrał kierownik Działu Komputerów Dużej Mocy dr inż. Norbert Meyer. Uroczystość przekazania nagrody odbyła się w ramach II Europejskiego Kongresu Gospodarczego, odbywającego się w Katowicach.

Czytaj dalej

Nowa edycja konkursu „Granty na granty” ogłoszona

Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego ogłosił tegoroczną edycję konkursu Granty na granty, przeznaczonego dla jednostek naukowych zamierzających stworzyć międzynarodowe konsorcjum i podjąć się koordynacji projektu realizowanego w ramach programu badawczego Unii Europejskiej.

Czytaj dalej

Biblioteka Kongresu planuje archiwizację Twoich wszystkich tweetów!

W zeszłym tygodniu portal społecznościowy Twitter oraz Biblioteka Kongresu ogłosiły, iż każdy publiczny wpis wprowadzony na portalu Twitter, począwszy od roku 2006, zostanie zarchiwizowany cyfrowo. Według przedstawicieli Biblioteki Kongresu tak ogromna ilość danych pozwoli nie tylko w przyszłości zobrazować nasz obecny sposób życia, ale również jest kopalnią wiedzy o nas samych dla współczesnych naukowców.

Czytaj dalej

Wideokonferencja HDVIPER na pokazach w Hiszpanii

Podczas wystawy projektów inicjatywy Celtic odbywających się w ramach „FP7: EUROPEAN INNOVATION AND RTD TRANSFORMING SECTORS’ WEEK”, zorganizowanego przez Komisję Europejską w Walencji w Hiszpanii, PCSS prezentował wyniki projektu HDVIPER. Pokaz obejmował trójstronną, lokalną wideokonferencję w jakości High Definition (HD) i zdalne połączenie HD ze Szwecją.

Czytaj dalej

Co tam Panie w Europeanie?

1 marca 2010 r. na stronach grupy projektów współtworzących Europeanę opublikowany został coroczny raport z działań związanych z rozwojem tejże biblioteki. Rozdział 4.4 tego raportu zawiera niestety nieaktualne dane (pochodzące najprawdopodobniej z sierpnia 2009, z dokumentu “Europeana Content Strategy”), wg których udział Polski w Europeanie to mniej niż 1%.

Czytaj dalej

Rekordowy rok w rozwoju sieci polskich bibliotek cyfrowych

Rok 2009 okazał się być rekordowym pod względem liczby nowo uruchomionych bibliotek cyfrowych. Wczoraj na stronach projektu dLibra, wprowadzony został 16 wpis na liście instalacji oprogramowania dLibra (dotyczący 2009 roku). Oznacza to, że z informacji jakie na chwilę obecną posiadamy, w roku 2009 uruchomiono o 4 biblioteki cyfrowe więcej niż w roku 2008 (por. http://dlibra.psnc.pl/biblioteki/). Ponadto z informacji jakie do nas spływają wynika, że rok 2009 nie jest jeszcze ostatecznie “zamknięty” – nadal istnieje szansa na zwiększenie liczby nowo uruchomionych bibliotek cyfrowych o kilka instalacji.

Czytaj dalej

Materiał z drugiej sesji operacji otolaryngologicznych „na żywo” jest już dostępny

Na stronie http://orl.pcss.pl udostępniony został materiał nagrany podczas drugiej sesji operacji otolaryngologicznych „na żywo”. Po fazie postprodukcji oraz akceptacji przez Kierownika Kliniki Profesora Witolda Szyftera archiwalny zapis operacji laryngektomii rekonstrukcyjnej nadpierściennej z CHEP stał się ponad dwugodzinnym materiałem edukacyjnym pokazującym nowoczesną metodę operacji oraz umiejętności chirurgiczne na najwyższym poziomie.

Czytaj dalej

Ponad 1 000 rozpraw naukowych z Polski w DART-Europe

W tym tygodniu Federacja Bibliotek Cyfrowych (FBC) przekazała do DART-Europe informacje o kolejnych publikacjach naukowych z Polski – ich liczba wzrosła o ponad 700 osiągając wartość 1 102 publikacji. Ten znaczący przyrost jest zasługą 5 kolejnych bibliotek cyfrowych, które zdecydowały się przekazać informacje o udostępnianych pracach doktorskich i habilitacyjnych dalej.

Czytaj dalej