Artykuły i raporty

O PCSS na osor.eu

Artykuł opisujący otwarte oprogramowanie stosowane przez Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Komputerowe między innymi w tworzeniu Miejskiego Informatora Multimedialnego miasta Poznania znalazł się na stronie osor.eu. Specjalistyczny portal jest poświęcony wykorzystaniu wolnego oprogramowania w europejskiej administracji.

Czytaj dalej

Test PCSS: czy przeglądarki internetowe są bezpieczne?

Czy podczas korzystania z przeglądarek internetowych myślimy o swoim bezpieczeństwie i bezpieczeństwie swojego komputera? Czy zdajemy sobie sprawę, ile niebezpieczeństw czyha na użytkowników przeglądarek? Próbę odpowiedzi na te pytania podjęli członkowie Zespołu Bezpieczeństwa Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego, przeprowadzając testy porównawcze przeglądarek internetowych pod kątem odporności na ataki na szyfrowane połączenia SSL/TLS. Szczególną uwagą objęty został sposób wykrywania potencjalnych zagrożeń przez przeglądarki oraz informowania o nich użytkownika (także nieposiadającego szerokiej wiedzy technicznej).

Czytaj dalej

O nowoczesnych e-technologiach dla nauki, biznesu i…”Kowalskiego” w Gazecie Wyborczej

Polecamy wywiad z prof. Janem Węglarzem – szefem Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego i Prezesem Poznańskiego Oddziału Polskiej Akademii Nauk. Wywiad ukazał się 9. września w poznańskim dodatku do Gazety Wyborczej w rubryce poświęconej firmom i instytucjom, które najbardziej wpływają na dobrą kondycję Poznania i wysoką jakość życia jego mieszkańców. Obok Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego w rubryce opisane zostały takie wizytówki Poznania, jak: Akademia Sztuk Pięknych, STOMIL – POZNAŃ S.A., H. Cegielski – POZNAŃ S.A., Uniwersytet Przyrodniczy i Centrum Badań DNA Sp. z o.o.

Czytaj dalej

Polacy najbardziej zagrożonymi i…beztroskimi internautami

Aż 70 proc. polskich użytkowników internetu deklaruje, że doświadczyło próby nadużycia, włamania, wyłudzenia lub kradzieży danych. Tak wynika z badania firmy F-Secure zajmującej się bezpieczeństwem sieciowym. Jednocześnie Polacy okazali się internautami najgorzej dbającymi o bezpieczeństwo swoich danych.

Czytaj dalej

„Przekrój” poleca dLibrę

W dzisiejszym numerze tygodnika Przekrój (3/3369) znajduje się artykuł autorstwa Piotra Stanisławskiego zatytułowany “Narodziny e-książki”. Zawiera on ciekawe wprowadzenie w technologię e-papieru oraz prezentuje zalety i wady e-booków. Artykuł wzbogacony jest również wypowiedziami przedstawicieli kilku dużych polskich wydawnictw, odnoszących się do przyszłości książek elektronicznych w Polsce.

Czytaj dalej