Artykuły i raporty

„PCSS udzieliło nam ogromnego wsparcia” – o współpracy w ramach Festiwalu Słuchowisk w miesięczniku „Poznański prestiż”

W marcowym wydaniu miesięcznika „Poznański prestiż” szczególnej uwadze polecamy wywiad z Marią Marcinkiewicz-Górną – dramaturżką, reżyserką słuchowisk, współtwórczynią Festiwalu Słuchowisk. Ten ostatni, w ubiegłym roku wspierany był technologicznie przez PCSS. Artystka zdradza szczegóły współpracy z poznańskim Centrum oraz ujawnia plany na przyszłość.

Czytaj dalej

Sprawozdanie z działalności PCSS w 2020 roku

Zapraszamy do zapoznania się z raportem zawierającym sprawozdanie z działalności Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego w 2020 roku. Cyfrowa nauka, gospodarka i społeczeństwo to obszary, w których prezentujemy nasze przykładowe osiągnięcia w działalności badawczo-rozwojowej i wdrożeniowej.

Czytaj dalej

CLAW Meeting GÉANT 2020: warsztaty z zarządzania kryzysowego w… czasie kryzysu

Po sukcesie ubiegłorocznych warsztatów CLAW (Crisis Management Workshop), organizowanych dla społeczności NREN-ów (National research and education network) w siedzibie PCSS, tegoroczna edycja, odbyła się w wersji on-line. Pandemia koronawirusa nie pozwoliła na ponowne zorganizowanie spotkania w stolicy Wielkopolski, ale ta wyjątkowa sytuacja nie przeszkodziła w opracowaniu i przeprowadzeniu kolejnych interaktywnych zajęć z zarządzania w czasie kryzysu.

Czytaj dalej

Wywiad dla TOK FM: Magia nauki w tym roku w wersji online. Noc Naukowców już 27 listopada

Tegoroczna edycja, cieszącej się niesłabnącą popularnością wśród małych i dużych Poznaniaków, Nocy Naukowców odbędzie się w wersji on-line. 27 listopada organizatorzy zapraszają do wirtualnego studia, w którym prowadzona będzie relacja „na żywo”, a widzowie będą mieli do dyspozycji aż 8 kanałów tematycznych. O tej wyjątkowej imprezie w Radiu TOK FM opowiada Damian Niemir (PCSS).

Czytaj dalej

O projekcie Demeter w tygodniku „Polityka”

W tygodniku „Polityka” przeczytać można artykuł o technologiach, które pomagają w monitorowaniu pasiek. Autor wspomina o unijnym projekcie DEMETER, który ma upowszechnić stosowanie czujników IoT w rolnictwie. Partnerem projektu jest PCSS.

Czytaj dalej

Kultura u podstaw: wywiad z Janem Skorupą

Na portalu „Kultura u Podstaw” Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego przeczytać można wywiad z Janem Skorupą z Działu Nowych Mediów PCSS. W rozmowie poruszane są m.in. kwestie prowadzonych w PCSS prac rozwojowych w ramach projektów CBPIO i FutureLabs.

Czytaj dalej

TNC20: do zobaczenia w Brighton w 2021

Na 8 czerwca 2020 roku zaplanowana była sesja inaugurująca tegoroczną konferencję TNC. Wzorem lat ubiegłych PCSS miał pełnić rolę partnera technologicznego. Organizatorzy, ze względu na utrzymującą się epidemię koronawirusa, podobnie jak w wypadku innych imprez masowych, zdecydowali się na przesunięcie konferencji na przyszły rok. Pozostaje kolejnych dwanaście miesięcy na przygotowania.

Czytaj dalej

Kino przyszłości: media immersyjne

Media immersyjne zmieniają sposób postrzegania kina. W związku z tym, że z powodu epidemii koronawirusa, na całym świecie kina pozostają zamknięte, w artykule na portalu IBC365, David Davies stara się odpowiedzieć na pytanie: jakie technologie mogą zachęcić widzów w przyszłości do powrotu do tej formy rozrywki? Jednym z odpowiadających jest Maciej Głowiak – kierownik Działu Nowych Mediów PCSS.

Czytaj dalej