Artykuły i raporty

Światowy dzień testów IPv6

Przez jeden dzień, tj. 8 czerwca 2011 roku, największe portale internetowe na 24 godziny przełączą się na nowy protokół IPv6. Uczestnictwo zadeklarowały m.in. Google (także YouTube), Facebook, Yahoo!, Akamai oraz Limelight Networks. Do tego grona dołączył również Miejski Informator Multimedialny (www.poznan.pl) tworzony przy współpracy z Poznańskim Centrum Superkomuterowo-Sieciowym.

Czytaj dalej

Transatlantycki PIONIER

Dzięki zaawansowanej infrastrukturze sieci optycznych – LONI w Stanach Zjednoczonych i PIONIER w Polsce, możliwe było przeprowadzenie premierowego transatlantyckiego, bezpośredniego i dedykowanego połączenia na żądanie, umożliwiającego jednoczesne działania aplikacji wymagających dużych obliczeń i interaktywnych wizualizacji o wysokiej, gwarantowanej rozdzielczości.

Czytaj dalej

Biblioteki cyfrowe: dLibra najpopularniejsza w Polsce dLibra

Liczba bibliotek cyfrowych zarejestrowanych w Bazie Bibliotek Cyfrowych FBC przekroczyła niedawno 80, a jeżeli dynamika wzrostu utrzyma się, to do końca roku liczba ta może sięgnąć nawet 100. Poniżej przedstawiamy analizę dotyczącą oprogramowania, jakie wykorzystywane jest w Polsce do budowy bibliotek cyfrowych.

Czytaj dalej

PCSS w służbie zdrowiu

„Praca lekarzy w czasach intensywnego rozwoju technologicznego i powszechnego dostępu do informacji” – pod takim hasłem odbyła się w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim konferencja dla konsultantów wojewódzkich. Specjaliści z całego regionu, reprezentujący różne dziedziny medycyny, przyjechali na zaproszenie wicewojewody wielkopolskiego – Przemysława Paci. Jednym z prelegentów był profesor Witold Szyfter współpracujący z PCSS.

Czytaj dalej

Przeglądarki – kolejne starcie

Rywalizacja, czy określana przez niektórych „wojna przeglądarek”, trwa w najlepsze. Dwie najpopularniejsze – Internet Explorer i Mozilla Firefox wytoczyły ostatnio swoje najnowsze i najcięższe działa.

Czytaj dalej

Nadciągają obliczeniowe chmury

Nie ma dziś chyba na świecie osoby, która korzystałaby wyłącznie z jednego komputera. Jeden w pracy, drugi w domu, do tego laptop, który wszędzie nam towarzyszy oraz telefon komórkowy, posiadający wiele aplikacji, używanych dotąd wyłącznie w komputerach. I tutaj pojawia się problem – przenoszenia i dostępu do danych. Rozwiązaniem problemu może być cloud computing.

Czytaj dalej

Klikasz – kupujesz

Coraz więcej Polaków decyduje się na zakupy w sieci. Jak wynika z badań rynku w tym roku e-sklepy zwiększą sprzedaż o 1 mld zł, do 7,5 mld zł. To najlepszy wynik od lat. Na tle innych krajów prezentujemy się jednak dość blado.

Czytaj dalej

Co tam panie w Europeanie? (część 4)

Na początku tego tygodnia Europeana zaktualizowała dane bibliotek cyfrowych przyłączonych do Federacji Bibliotek Cyfrowych. Z radością możemy poinformować, że liczba przekazywanych publikacji od czasu ostatniej aktualizacji zwiększyła się o ponad 100 tysięcy i wynosi teraz dokładnie 462 796.

Czytaj dalej

„Praktyka Informatyka” 2010: Dwóch zwycięzców

„Automatyczne rozpoznawanie zapisu nutowego” i „Sztuczna inteligencja i systemy agentowe w grach komputerowych” najlepszymi pracami dyplomowymi w konkursie Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego i Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN w 2010 roku.

Czytaj dalej

O PCSS na osor.eu

Artykuł opisujący otwarte oprogramowanie stosowane przez Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Komputerowe między innymi w tworzeniu Miejskiego Informatora Multimedialnego miasta Poznania znalazł się na stronie osor.eu. Specjalistyczny portal jest poświęcony wykorzystaniu wolnego oprogramowania w europejskiej administracji.

Czytaj dalej