Artykuły i raporty

PRACE days 19: wideo podsumowujące wydarzenie

13-17 maja 2019 roku odbył się w Poznaniu EuroHPC Summit Week, którego gospodarzem był PCSS, a współorganiztorami PRACE, EuroHPC, EXDCI-2 oraz ETP4HPC. W ramach wydarzenia odbyła się także szósta edycja PRACEdays19. Zapraszamy na wideo podsumowujące event.

Czytaj dalej

O Sieci LOFAR w magazynie naukowym „Nature”

W kwietniowym wydaniu „Nature” – jednego z najstarszych i najpopularniejszych czasopism naukowych na świecie, ukazał się artykuł, dotyczący europejskiej sieci LOFAR. Jednym z współautorów publikacji jest Robert Pękal z Pionu Technologii Sieci PCSS.

Czytaj dalej

Fotorelacja: Piknik Lotniczy i nadanie sztandaru MJDOP w Babkach

Podczas Pikniku Lotniczego, w dniu 5 stycznia 2019 roku z okazji jubileuszu 100-lecia zdobycia lotniska Ławica przez powstańców wielkopolskich, Laboratorium Szkoły Przyszłości PCSS przygotowało multimedialną wystawę edukacyjno-historyczną oraz interaktywne warsztaty dla najmłodszych. Podczas uroczystości wręczono sztandar Mobilnej Jednostce Dowodzenia Operacjami Powietrznymi w Babkach. Ojcem chrzestnym sztandaru został dyrektor PCSS – Profesor Jan Węglarz.

Czytaj dalej

M2DC: Nowa Modułowa Architektura dla Mikroserwerów

Nowa klasa energooszczędnych platform serwerowych umożliwiających redukcję całkowitego kosztu utrzymania jest rozwijana w projekcie M2DC finansowanym przez Unię Europejską. Platformę można łatwo zintegrować z obecnymi systemami zarządzania oraz, dzięki elastycznym możliwościom konfiguracji, zoptymalizować dla zaawansowanych aplikacji.

Czytaj dalej

Bezpieczne programowanie – jak nie dać się cyberprzestępcy?

Coraz częściej pojawiają się informacje o kradzieży danych albo atakach na systemy komputerowe, spowodowanych błędami programistycznymi. Dopóki programistami są ludzie – całkowicie problemu błędów bezpieczeństwa w kodzie uniknąć się nie da, ale posiadając wiedzę na temat bezpiecznego programowania, można znacznie uodpornić nasze aplikacje na większość znanych i popularnych ataków.

Czytaj dalej

Raport projektu TuEuropeana 2017

W repozytorium instytucjonalnym PCSS dostępny jest raport podsumowujący drugą edycję projektu TuEuropeana, realizowaną w 2017 roku przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny we współpracy z PCSS.

Czytaj dalej