Aktualności

Promocja otwartej nauki w projekcie EOSC FUTURE

Wraz z początkiem kwietnia rozpoczęto prace w projekcie EOSC-FUTURE, który ma na celu połączenie różnych inicjatyw i projektów w zakresie rozwoju EOSC (European Open Science Cloud). Inicjatywa Komisji Europejskiej zakłada rozwój infrastruktury zapewniającej użytkownikom usługi promujące praktyki otwartej nauki. Konsorcjum projektowe składa się z 36 partnerów, jednym z nich jest PCSS.

Czytaj dalej

Projekt eDWIN: W trosce o środowisko i pomoc rolnikom

Ostrzeżenia przed agrofagami lub załamaniem pogody, powiadomienia o możliwych zagrożeniach na polu, zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska, a nawet możliwość sprawdzenia, skąd pochodzi produkt i jakie środki były stosowane podczas uprawy – to przykładowe korzyści, jakie przyniesie wdrożenie ogólnopolskiego projektu eDWIN, którego pomysłodawcą jest Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu, wykonywany we współpracy z PCSS. W połowie 2022 r. na rynku pojawi się aplikacja, która będzie mogła być wykorzystywana nie tylko przez rolników, samorządy, instytucje naukowe, ale także każdego z nas.

Czytaj dalej

Noc Naukowców 2021: „SOS dla Ziemi”

Noc Naukowców to jedno z najważniejszych wydarzeń popularyzujących naukę wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. Nawet pandemia nie przeszkodziła w organizacji ubiegłorocznej, poznańskiej edycji wydarzenia. Podobnie będzie i w tym roku. Już dzisiaj zapraszamy wszystkich na wirtualne spotkania z nauką, zaplanowane na 24 września 2021 roku.

Czytaj dalej

Trwają intensywne prace w projekcie PRACE-LAB

W kilku ośrodkach superkomputerowych w Polsce trwają intensywne prace instalacyjne w projekcie PRACE-LAB, natomiast w pięciu ośrodkach KDM i MAN infrastruktura jest już gotowa i wdrażana operacyjnie. Krajowa infrastruktura obliczeniowa HPC oraz infrastruktura danych stanowić będzie największy do tej pory zasób IT w Polsce, połączony ultraszybką siecią PIONIER i udostępniający swoje usługi wszystkim uczelniom w Polsce, instytutom Polskiej Akademii Nauk oraz Państwowym Instytutom Badawczym.

Czytaj dalej

Zapraszamy do udziału w konkursie w ramach projektu Change2Twin

Projekt Change2Twin zaprasza firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw do zwiększenia swojej konkurencyjności przez adaptację cyfrowych bliźniaków. W ogłoszonym w ramach projektu konkursie zostało przygotowanych 25 voucher’ów, które pozwolą wybranym jednostkom uzyskać szczegółową analizę procesu cyfryzacji, obejmującą m.in. plan wdrożenia technologii cyfrowego bliźniaka.

Czytaj dalej

Pozcast: rozmowa z dr. inż. Cezarym Mazurkiem

Zapraszamy do obejrzenia drugiego odcinka z cyklu „Pozcast – porozmawiajmy o Poznaniu”. Gościem Piotra Szulca był Pełnomocnik Dyrektora IChB PAN ds. Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego – dr inż. Cezary Mazurek.

Czytaj dalej

Trwa Open Call w projekcie Fed4FirePlus

15 stycznia wystartował Open Call w drugim etapie w ramach projektu Federation For Fire Plus. W konkursie mogą brać udział tylko zakończone eksperymenty z pierwszego etapu, a zgłoszenia są możliwe do 13 kwietnia 2021.

Czytaj dalej

Półmetek projektu eDWIN

Prace w projekcie eDWIN (Internetowa Platforma Doradztwa i Wspomagania Decyzji w Integrowanej Ochronie Roślin) minęły już półmetek, angażując do współpracy specjalistów z dziedziny IT oraz rolnictwa. Przy tej okazji przypominamy kontekst projektu i jego planowane rezultaty.

Czytaj dalej

Wystartował projekt badawczy GOF 2.0 – PCSS weźmie udział w demonstratorze dronów w miejskiej przestrzeni powietrznej

Projekt GOF 2.0 jako kontynuacja projektu SESAR JU Gulf of Finland (GOF) U-space, w ciągu najbliższych dwóch lat przetestuje loty dronów w miejskiej przestrzeni powietrznej. Projekt ten rozpoczął się w styczniu tego roku i realizowany jest przez konsorcjum składające się z 13 członków w ramach inicjatywy SESAR JU „GOF 2.0 Integrated Urban Airspace Validation” z udziałem PCSS.

Czytaj dalej