Aktualności

Oddaj głos na projekt „Regional Covid-Hub”

Projekt Regional Covid-Hub, realizowany wspólnie przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego, Instytut Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk oraz Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe, zakwalifikował się do ścisłego finału konkursu o nagrodę DT4REGIONS Award i ma szansę na nagrodę główną. Zwycięzcę wyłoni głosowanie internetowe.

Czytaj dalej

Ivana Golub i Damian Niemir nominowani do GÉANT Community Award 2023

Nagroda GÉANT Community Award przyznawana jest od 2012 roku za wyjątkowy wkład w działania wspólne środowiska skupionego wokół krajowych akademickich sieci informatycznych oraz za rozwój usług i nowych technologii. Wśród grona tegorocznych nominowanych znalazło się dwóch przedstawicieli PCSS – Ivana Golub oraz Damian Niemir.

Czytaj dalej

SCA23: inauguracyjne spotkanie w ramach Alliance of Supercomputing Centres

Podczas tegorocznej The Supercomputing Asia (27.02.-2.03.2023, Singapur), największej konferencji związanej z tematyką HPC, odbywającej się w Azji, zainaugurowano współpracę na poziomie globalnym w ramach Alliance of Supercomputing Centres (ASC). Wśród dziewięciu członków centrów superkomputerowych z całego świata znalazło się Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe.

Czytaj dalej

Półmetek projektu illuMINEation

Projekt illuMINEation przekroczył właśnie półmetek i jest w zaawansowanej fazie rozwoju cyfrowych usług dla przemysłu kopalnianego. W ramach nowoczesnej platformy opracowano interesujące przypadki użycia, dotyczące np. inteligentnych czujników naprężeń czy używania dronów wewnątrz kopalnianych chodników. Wyniki prac przedstawiono w najnowszym numerze projektowego newslettera.

Czytaj dalej

Projekt DATAMITE: Uwolnienie potencjału monetyzacji danych

W ramach unijnego programu ramowego na rzecz badań i innowacji Horizon Europe wystartował projekt DATAMITE – „Data Monetization, Interoperability, Trading & Exchange”. Inicjatywa realizowana jest przez konsorcjum złożone z 26 parnerów z 12 krajów. Wśród instytucji realizujących projekt znajduje się Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe.

Czytaj dalej

Nowy POZcast zrealizowany w studio PCSS

Po przerwie wznowiono publikację cyklu „POZcast – porozmawiajmy o Poznaniu”, zainicjowanego przez Fundację Rozwoju Miasta Poznania, w którym gośćmi są osoby ważne dla naszego miasta – przedstawiciele biznesu, sztuki, nauki oraz społecznicy. Partnerem technologicznym przedsięwzięcia, odpowiedzialnym za realizację nagrań audio-wideo oraz emisję, jest PCSS.

Czytaj dalej

Publikacja rezultatów badań projektu AMUNATCOLL

Najnowsze wydanie czasopisma „Biodiversity: Research and Conservation” w całości poświęcone zostało projektowi AMUNATCOLL. Projekt, którego pełna nazwa to „Zbiory przyrodnicze UAM w internecie: digitalizacja i udostępnianie zasobu danych przyrodniczych Wydziału Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu”, realizowany był w latach 2018-2021 przez konsorcjum w składzie Uniwersytet Adama Mickiewicza Wydział Biologii (koordynator projektu) oraz PCSS (partner technologiczny).

Czytaj dalej

Platforma doradcza eDWIN ze Złotym Medalem!

Platforma doradcza eDWIN, której pomysłodawcą jest Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu, została nagrodzona Złotym Medalem Grupy Międzynarodowych Targów Poznańskich. Nagroda jest przyznawana produktom wyróżniającym się innowacyjnością w oparciu o autorskie rozwiązana.

Czytaj dalej

Rozpoczęcie postępowań na zakup licencji Wirtualnej Biblioteki Nauki

W związku z decyzją Ministerstwa Edukacji i Nauki o przyznaniu środków na realizację zadania polegającego na dostarczeniu w 2022 roku dostępu do zagranicznych baz czasopism naukowych i baz bibliograficznych o największym zasięgu międzynarodowym, informujemy, że Instytut Chemii Bioorganicznej PAN Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe rozpoczyna postępowania na zakup licencji w ramach Wirtualnej Biblioteki Nauki (WBN).

Czytaj dalej