Artykuły i raporty

O FBC w Radiu ZET

Informacja o milionowej publikacji cyfrowej dostępnej poprzez Federację Bibliotek Cyfrowych odbiła się echem w mediach ogólnopolskich. Zapraszamy do lektury rozmowy Radosława Fellnera z Marcinem Werlą, na podstawie której wyemitowany został na antenie Radia ZET materiał o Federacji Bibliotek Cyfrowych.

Czytaj dalej

Komisja Europejska poszukuje chętnych do badania przepustowości Internetu

Komisja Europejska zaprasza 5 900 ochotników z Polski do paneuropejskiego badania pomiaru przepływności transmisji danych w sieciach szerokopasmowych. Badanie obejmie 27 krajów Unii Europejskiej oraz Islandię, Norwegię i Chorwację. Wyniki mają pomóc Komisji Europejskiej skierować środki finansowe na inwestycje w sieci szerokopasmowe o dużej przepływności, realizowane w ramach Agendy Cyfrowej.

Czytaj dalej

Domeny: rewolucja

Jak się okazuje, już wkrótce z adresów internetowych mogą zniknąć „końcówki” .com, .org czy krajowe .pl, .uk. czy .de. Możliwe będzie wykupienie dowolnej domeny najwyższego poziomu, choć będzie to sporo kosztować. Na takie rozwiązanie zgodziła się Rada Dyrektorów ICANN, organizacja zarządzaja ruchem w Internecie.

Czytaj dalej

Światowy dzień testów IPv6

Przez jeden dzień, tj. 8 czerwca 2011 roku, największe portale internetowe na 24 godziny przełączą się na nowy protokół IPv6. Uczestnictwo zadeklarowały m.in. Google (także YouTube), Facebook, Yahoo!, Akamai oraz Limelight Networks. Do tego grona dołączył również Miejski Informator Multimedialny (www.poznan.pl) tworzony przy współpracy z Poznańskim Centrum Superkomuterowo-Sieciowym.

Czytaj dalej

Transatlantycki PIONIER

Dzięki zaawansowanej infrastrukturze sieci optycznych – LONI w Stanach Zjednoczonych i PIONIER w Polsce, możliwe było przeprowadzenie premierowego transatlantyckiego, bezpośredniego i dedykowanego połączenia na żądanie, umożliwiającego jednoczesne działania aplikacji wymagających dużych obliczeń i interaktywnych wizualizacji o wysokiej, gwarantowanej rozdzielczości.

Czytaj dalej

Biblioteki cyfrowe: dLibra najpopularniejsza w Polsce dLibra

Liczba bibliotek cyfrowych zarejestrowanych w Bazie Bibliotek Cyfrowych FBC przekroczyła niedawno 80, a jeżeli dynamika wzrostu utrzyma się, to do końca roku liczba ta może sięgnąć nawet 100. Poniżej przedstawiamy analizę dotyczącą oprogramowania, jakie wykorzystywane jest w Polsce do budowy bibliotek cyfrowych.

Czytaj dalej

PCSS w służbie zdrowiu

„Praca lekarzy w czasach intensywnego rozwoju technologicznego i powszechnego dostępu do informacji” – pod takim hasłem odbyła się w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim konferencja dla konsultantów wojewódzkich. Specjaliści z całego regionu, reprezentujący różne dziedziny medycyny, przyjechali na zaproszenie wicewojewody wielkopolskiego – Przemysława Paci. Jednym z prelegentów był profesor Witold Szyfter współpracujący z PCSS.

Czytaj dalej

Przeglądarki – kolejne starcie

Rywalizacja, czy określana przez niektórych „wojna przeglądarek”, trwa w najlepsze. Dwie najpopularniejsze – Internet Explorer i Mozilla Firefox wytoczyły ostatnio swoje najnowsze i najcięższe działa.

Czytaj dalej

Nadciągają obliczeniowe chmury

Nie ma dziś chyba na świecie osoby, która korzystałaby wyłącznie z jednego komputera. Jeden w pracy, drugi w domu, do tego laptop, który wszędzie nam towarzyszy oraz telefon komórkowy, posiadający wiele aplikacji, używanych dotąd wyłącznie w komputerach. I tutaj pojawia się problem – przenoszenia i dostępu do danych. Rozwiązaniem problemu może być cloud computing.

Czytaj dalej

Klikasz – kupujesz

Coraz więcej Polaków decyduje się na zakupy w sieci. Jak wynika z badań rynku w tym roku e-sklepy zwiększą sprzedaż o 1 mld zł, do 7,5 mld zł. To najlepszy wynik od lat. Na tle innych krajów prezentujemy się jednak dość blado.

Czytaj dalej