Artykuły i raporty

O projekcie Demeter w tygodniku „Polityka”

W tygodniku „Polityka” przeczytać można artykuł o technologiach, które pomagają w monitorowaniu pasiek. Autor wspomina o unijnym projekcie DEMETER, który ma upowszechnić stosowanie czujników IoT w rolnictwie. Partnerem projektu jest PCSS.

Czytaj dalej

Kultura u podstaw: wywiad z Janem Skorupą

Na portalu „Kultura u Podstaw” Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego przeczytać można wywiad z Janem Skorupą z Działu Nowych Mediów PCSS. W rozmowie poruszane są m.in. kwestie prowadzonych w PCSS prac rozwojowych w ramach projektów CBPIO i FutureLabs.

Czytaj dalej

TNC20: do zobaczenia w Brighton w 2021

Na 8 czerwca 2020 roku zaplanowana była sesja inaugurująca tegoroczną konferencję TNC. Wzorem lat ubiegłych PCSS miał pełnić rolę partnera technologicznego. Organizatorzy, ze względu na utrzymującą się epidemię koronawirusa, podobnie jak w wypadku innych imprez masowych, zdecydowali się na przesunięcie konferencji na przyszły rok. Pozostaje kolejnych dwanaście miesięcy na przygotowania.

Czytaj dalej

Kino przyszłości: media immersyjne

Media immersyjne zmieniają sposób postrzegania kina. W związku z tym, że z powodu epidemii koronawirusa, na całym świecie kina pozostają zamknięte, w artykule na portalu IBC365, David Davies stara się odpowiedzieć na pytanie: jakie technologie mogą zachęcić widzów w przyszłości do powrotu do tej formy rozrywki? Jednym z odpowiadających jest Maciej Głowiak – kierownik Działu Nowych Mediów PCSS.

Czytaj dalej

VOXBOX: platforma opracowana dla marki meblowej

W oparciu o platformę opracowaną w PCSS dla marki meblowej VOX powstała aplikacja, integrująca w jednym miejscu liczne narzędzia do nowoczesnej zdalnej obsługi klienta. W dobie epidemii koronawirusa i ograniczeniach z nią związanych, aplikacja cieszy się dużym zainteresowaniem.

Czytaj dalej

Vertigo STARTS: Artystyczne fascynacje superkomputerami

Coraz częściej nowoczesne technologie postrzegane są przez artystów i twórców sztuki jako potencjalna inspiracja i swoisty materiał do pracy. Jednym z głównych celów inicjatywy Vertigo STARTS, powstałej pod egidą Komisji Europejskiej w programie Horyzont 2020, jest stymulowanie synergii między artystami i instytucjami kulturalnymi, a instytutami badawczo-rozwojowymi w dziedzinie technologii IT. W ubiegłorocznej edycji programu udział wzięła m. in. artystka konceptualna z Berlina – Theresa Schubert. W ramach projektu odbyła rezydencję w PCSS.

Czytaj dalej

O projektach PCSS na portalu „Sztuczna inteligencja”

W ostatnim czasie w mediach pojawiają się materiały, dotyczące udziału PCSS oraz Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN w projektach, służących walce z epidemią koronawirusa. O aktywnym włączeniu się naszego Centrum w tego typu inicjatywy, można przeczytać m.in. na portalu sztucznainteligencja.org.pl.

Czytaj dalej

Europejski Tydzień Robotyki: wywiad z Alicją Laskowską

Podczas ubiegłorocznej edycji Europejskiego Tygodnia Robotyki PCSS zaprezentował zastosowania robotów we własnych projektach i produktach, związanych z edukacją, medycyną, rolnictwem, nowymi mediami czy bibliotekami cyfrowymi. Udział w wydarzeniu podsumowała Alicja Laskowska z Działu Usług Internetu Przyszłości.

Czytaj dalej

dr hab. inż. Krzysztof Kurowski gościem Radia Emaus

Z jakich narzędzi mogą skorzystać uczniowie, nauczyciele, a także rodzice podczas domowej edukacji? Na pytania dotyczące nauki zdalnej w audycji Radia Emaus odpowiadał Zastępca Pełnomocnika Dyrektora IChB PAN ds. PCSS – dr hab. inż. Krzysztof Kurowski.

Czytaj dalej

Bartosz Walter gościem programu Radka Brzózki

Na youtube’owym kanale popularnonaukowym „Projekt Alpha”, prowadzonym przez dziennikarza Radka Brzózkę, w roli eksperta wystąpił dr inż. Bartosz Walter z Działu Usług Platform Danych Naukowych PCSS. W programie poruszono m.in. temat roli, jaką w polskiej nauce odgrywa Poznańskie Centrum i superkomputer Orzeł oraz dyskutowano o możliwościach komputerów kwantowych.

Czytaj dalej