Zapraszamy na drugi z serii PSNC Podcast. Tym razem specjaliści z Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego przybliżą projekt Dariah.Lab – realizowany w celu zbudowania badawczej infrastruktury humanistyki cyfrowej. Infrastruktura ta została umieszczona na Polskiej Mapie Infrastruktury Badawczej w obszarze nauk społecznych i humanistycznych.
PSNC Podcast to seria popularnonaukowych rozmów, w których wyjaśniamy inżynierskie tajemnice, opowiadając o tym, jak nauka i technika przekładają się na życie codzienne. Podcasty prowadzone są w formie rozmów specjalistów z PCSS i dziennikarzy, którzy wspólnie spróbują przełożyć naukowe zawiłości na język zrozumiały dla każdego.
Gościem drugiego odcinka PSNC Podcast jest Tomasz Parkoła – kierownik Działu Bibliotek Cyfrowych i Platform Wiedzy w PCSS i jednocześnie kierownik projektu Dariah.Lab. Czym jest Dariah i dlaczego pierwsze skojarzenie wiąże się nie z poważnym projektem, ale damskim imieniem? Jaki wpływ na otoczenie mają projektowe laboratoria? Co można zrobić z dokumentami sprzed pół wieku zapisanymi w pożółkłych zeszytach? Do czego służy georadar i co kryje się pod nazwą platforma wizualizacji czasoprzestrzennych?
Rozmawiają dr Magdalena Baranowska-Szczepańska i Damian Niemir.
Kolejne odcinki podcastów dostępne będą na stronie: https://www.pcss.pl/podcast.
30-lecie Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego
2023-09-18
13 i 14 września 2023 roku Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe obchodziło trzydziestolecie swojej działalności. Pracownicy, współpracownicy, partnerzy oraz zaproszeni goście mieli okazję nie tylko do wspólnego świętowania, ale także do spotkania i podsumowania wielu lat aktywności poznańskiego Centrum.
PSNC Podcast: Jak rozmawiać z maszyną, czyli interfejs: człowiek-komputer
2023-08-31
Zapraszamy na dwie części czwartego odcinka popularnonaukowego cyklu PSNC Podcast. W rozmowie z dr. Mikołajem Buchwaldem z Działu Usług Internetu Przyszłości Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego poruszamy zagadnienie, związane z interfejsami człowiek-maszyna.
Nowe funkcjonalności BIP Rady Miasta Poznania
2023-08-29
Gruntowne odświeżenie Biuletynu Informacji Publicznej Rady Miasta Poznania, możliwe było dzięki ścisłej współpracy, konsultacjom i dokładnej analizie potrzeb użytkowników, przygotowanej przez Biuro Cyfryzacji i Cyberbezpieczeństwa UMP przy współpracy z Wydziałem Informatyki oraz Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego.
Europejska Nagroda Obywatelska dla słuchowisk ambisonicznych
2023-07-18
Słuchowiska ambisoniczne dla dzieci niewidomych i niedowidzących, stworzone we współpracy Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego ze Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych w Owińskach, Radiem Meteor oraz Festiwalem Słuchowisk, zostały uhonorowane Europejską Nagrodą Obywatelską 2023 (European Citizen's Prize).
Komunikat związany z awarią centralnego węzła infrastruktury danych PCSS
2023-07-11
W związku z zaistniałą awarią w dniu wczorajszym (10.07.2023) informujemy, że krytyczny stan awarii został już rozwiązany. Zostały wdrożone procedury wymiany wszystkich uszkodzonych komponentów, rekonfiguracji i odtwarzania zasobów na nowych systemach. W tle trwają procesy odtwarzania węzła infrastruktury danych po awarii i sukcesywne przywracanie pełnej funkcjonalności usług. W najbliższym czasie mogą wystąpić krótkie przerwy w działaniu niektórych usług i serwisów.
Komunikat związany z awarią centralnego węzła infrastruktury danych PCSS
2023-07-10
10 lipca 2023 od godzin porannych systemy techniczne PCSS doznały rozległej awarii w obrębie działania węzła infrastruktury danych co skutkowało brakiem dostępu do dużej ilości usług utrzymywanych w Centrum Danych. Awaria wywołała uruchomienie automatycznego systemu dbałości o spójność danych w celu ich zabezpieczenia. Tym samym zdarzenie spowodowało niespotykany na skalę dotychczasową brak dostępu do usług, m.in. część funkcji systemu Nabór, MPK Poznań oraz wewnętrznych systemów PCSS. Awaria ma charakter losowy i nie jest efektem działania osób trzecich.
Zapraszamy na Noc Naukowców 2023!
2023-09-21
Jak nagrać profesjonalny podcast, do czego służy komputer kwantowy i dlaczego warto wrócić do fotografii analogowej? Na te i wiele innych pytań odpowiemy w tę jedyną noc, Noc Naukowców. Już 29 września zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie, łączące naukę z zabawą. Czekamy na Was w siedzibie PCSS!
Za nami II edycja konferencji DataComp
2023-09-21
Dwudniowe wydarzenie (19 i 20 września 2023 r.), organizowane przez Centrum Informatyczne TASK w Gdańsku, miało na celu prezentację wyników prac naukowych zrealizowanych z wykorzystaniem usług IT wypracowanych w projektach Krajowy Magazyn Danych, PRACE-LAB oraz PRACE-LAB2, koordynowanych przez PCSS z udziałem 8 innych jednostek – członków Konsorcjum PIONIER. Organizatorem programowym konferencji było Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe.
Spotkanie CDKL5 w Tokio
2023-09-20
21 i 22 września 2023 roku naukowcy, eksperci i lekarze spotkają się w Tokio na CDKL5 Asia "For the Advancement of Understanding and Treatment of CDKL5 Deficiency Disorder” - wydarzeniu poświęconemu zespołowi niedoboru CDKL5 (CDD). Podczas konferencji prezentację wyników prac w projekcie INSENSION przedstawi Michał Kosiedowski z Działu Usług Internetu Przyszłości PCSS.
O projekcie DARIAH-PL na Festiwalu ŚwiatłoSiła 2023
2023-09-05
2 dni inspiracji, blisko 80 wykładów i warsztatów fotograficznych oraz filmowych, a także otwarte strefy studio - to tylko niektóre z atrakcji tegorocznego ŚwiatłoSiła Festiwalu Foto-Video, który 6 i 7 września zagości w Gdańsku. W wydarzeniu wezmą udział przedstawiciele Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego, by szerszej publiczności zaprezentować projekt DARIAH-PL.
Zapraszamy na warsztaty Art & Science Lab
2023-09-01
Od 9 września 2023 roku zapraszamy na cykl warsztatów oraz wykładów, dotyczących łączenia praktyk artystycznych technologicznych i naukowych. Wydarzenie jest realizowane we współpracy pomiędzy Fundacją Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk, Laboratorium art&science PSNC Future Labs oraz Pawilonem, odziałem Galerii Miejskiej Arsenał.
Zapraszamy na VIII Forum BioGIS 2023
2023-08-09
Podczas VIII Forum BioGIS, które odbędzie się 29-30 listopada 2023 r. w Poznaniu, zostaną zaprezentowane wyniki realizacji projektów cyfryzacji archiwalnych zbiorów przyrodniczych, realizowanych i finansowanych w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa, w tym projektu AMUNATCOLL zrealizowanego przez Wydział Biologii UAM i PCSS, zamieszczonego w repozytorium Krajowego Magazynu Danych finansowanego z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój.
Badania PCSS i UAM: jak COVID-19 wpłynął na aktywności na świeżym powietrzu?
2023-07-27
W ramach współpracy Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego z Uniwersytetem im. A. Mickiewicza w Poznaniu przeprowadzono badania mające na celu przedstawienie modeli amatorskiego uprawiania sportu podczas ograniczeń COVID-19, dotyczących aktywności na świeżym powietrzu. Wyniki badań opublikowano w najnowszym numerze czasopisma uniwersyteckiego "Człowiek i społeczeństwo".
O PCSS i projekcie INSENSION w „Psychology Today”
2023-07-24
W najnowszym wydaniu amerykańskiego dwumiesięcznika "Psychology Today" ukazał się wywiad z Edem Fennellem, z którym współpracuje Michał Kosiedowski - Kierownik Działu Usług Internetu Przyszłości PCSS, przygotowując kolejne etapy prac w projektach rozwijających technologię wsparcia interakcji z otoczeniem osób z głęboką wieloraką niepełnosprawnością intelektualną. Zachęcamy do lektury artykułu.
Wywiad z Bartoszem Belterem na temat infrastruktur badawczych i roli SLICES w Europie
2023-06-03
SLICES jest nową infrastrukturą badawczą na mapie drogowej ESFRI, zrzeszającą 21 partnerów z 14 krajów. Celem aktualnych prac w konsorcjum jest zapewnienie wsparcia ze strony krajów członkowskich oraz Komisji Europejskiej w procesie budowy nowoczesnej infrastruktury badawczej do badań o zasięgu europejskim. Bartosz Belter - Kierownik Działu Sieci Nowych Generacji PCSS udzielił wywiadu, przybliżając specyfikę projektu.
Raport Quantum Computing ’22
2023-01-03
Zapraszamy do zapoznania się z efektami działalności Polskiego Węzła Obliczeń Kwantowych – IBM Quantum w ramach pierwszego etapu działalności w 2022 roku. Dokument jest wynikiem współpracy wielu zespołów naukowo-badawczych w kraju i powstał na bazie wykonanych zadań analitycznych, programistycznych i eksperymentalnych z wykorzystaniem dostępu do infrastruktury zasobów komputerów kwantowych IBM Quantum.
Raport 2022: cyfrowa nauka, gospodarka i społeczeństwo
2022-12-21
Zapraszamy do zapoznania się z Raportem 2022 – sprawozdaniem z działalności Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego w 2022 roku. W dziesięciu tematycznych rozdziałach omawiamy najistotniejsze wyzwania i prezentujemy rezultaty wybranych prac.
Projekty POIR doceniane na całym świecie
2022-12-01
W 49/2022 numerze tygodnika "Polityka" pojawił się artykuł przygotowany przez Ośrodek Przetwarzania Informacji na temat kilku projektów z Mapy Kluczowej Infrastruktury Badawczej MEIN: PRACE-LAB, NLPQT, DARIAH. Dwa tych projektów - PRACE-LAB oraz DARIAH - koordynowane są przez Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe. PCSS jest również partnerem projektu NLPQT.
30-lecie Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego
2023-09-18
13 i 14 września 2023 roku Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe obchodziło trzydziestolecie swojej działalności. Pracownicy, współpracownicy, partnerzy oraz zaproszeni goście mieli okazję nie tylko do wspólnego świętowania, ale także do spotkania i podsumowania wielu lat aktywności poznańskiego Centrum.
Zapraszamy na Noc Naukowców 2023!
2023-09-21
Jak nagrać profesjonalny podcast, do czego służy komputer kwantowy i dlaczego warto wrócić do fotografii analogowej? Na te i wiele innych pytań odpowiemy w tę jedyną noc, Noc Naukowców. Już 29 września zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie, łączące naukę z zabawą. Czekamy na Was w siedzibie PCSS!
Badania PCSS i UAM: jak COVID-19 wpłynął na aktywności na świeżym powietrzu?
2023-07-27
W ramach współpracy Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego z Uniwersytetem im. A. Mickiewicza w Poznaniu przeprowadzono badania mające na celu przedstawienie modeli amatorskiego uprawiania sportu podczas ograniczeń COVID-19, dotyczących aktywności na świeżym powietrzu. Wyniki badań opublikowano w najnowszym numerze czasopisma uniwersyteckiego "Człowiek i społeczeństwo".
PSNC Podcast: Jak rozmawiać z maszyną, czyli interfejs: człowiek-komputer
2023-08-31
Zapraszamy na dwie części czwartego odcinka popularnonaukowego cyklu PSNC Podcast. W rozmowie z dr. Mikołajem Buchwaldem z Działu Usług Internetu Przyszłości Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego poruszamy zagadnienie, związane z interfejsami człowiek-maszyna.
Za nami II edycja konferencji DataComp
2023-09-21
Dwudniowe wydarzenie (19 i 20 września 2023 r.), organizowane przez Centrum Informatyczne TASK w Gdańsku, miało na celu prezentację wyników prac naukowych zrealizowanych z wykorzystaniem usług IT wypracowanych w projektach Krajowy Magazyn Danych, PRACE-LAB oraz PRACE-LAB2, koordynowanych przez PCSS z udziałem 8 innych jednostek – członków Konsorcjum PIONIER. Organizatorem programowym konferencji było Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe.
O PCSS i projekcie INSENSION w „Psychology Today”
2023-07-24
W najnowszym wydaniu amerykańskiego dwumiesięcznika "Psychology Today" ukazał się wywiad z Edem Fennellem, z którym współpracuje Michał Kosiedowski - Kierownik Działu Usług Internetu Przyszłości PCSS, przygotowując kolejne etapy prac w projektach rozwijających technologię wsparcia interakcji z otoczeniem osób z głęboką wieloraką niepełnosprawnością intelektualną. Zachęcamy do lektury artykułu.
Nowe funkcjonalności BIP Rady Miasta Poznania
2023-08-29
Gruntowne odświeżenie Biuletynu Informacji Publicznej Rady Miasta Poznania, możliwe było dzięki ścisłej współpracy, konsultacjom i dokładnej analizie potrzeb użytkowników, przygotowanej przez Biuro Cyfryzacji i Cyberbezpieczeństwa UMP przy współpracy z Wydziałem Informatyki oraz Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego.
Spotkanie CDKL5 w Tokio
2023-09-20
21 i 22 września 2023 roku naukowcy, eksperci i lekarze spotkają się w Tokio na CDKL5 Asia "For the Advancement of Understanding and Treatment of CDKL5 Deficiency Disorder” - wydarzeniu poświęconemu zespołowi niedoboru CDKL5 (CDD). Podczas konferencji prezentację wyników prac w projekcie INSENSION przedstawi Michał Kosiedowski z Działu Usług Internetu Przyszłości PCSS.
Wywiad z Bartoszem Belterem na temat infrastruktur badawczych i roli SLICES w Europie
2023-06-03
SLICES jest nową infrastrukturą badawczą na mapie drogowej ESFRI, zrzeszającą 21 partnerów z 14 krajów. Celem aktualnych prac w konsorcjum jest zapewnienie wsparcia ze strony krajów członkowskich oraz Komisji Europejskiej w procesie budowy nowoczesnej infrastruktury badawczej do badań o zasięgu europejskim. Bartosz Belter - Kierownik Działu Sieci Nowych Generacji PCSS udzielił wywiadu, przybliżając specyfikę projektu.
Europejska Nagroda Obywatelska dla słuchowisk ambisonicznych
2023-07-18
Słuchowiska ambisoniczne dla dzieci niewidomych i niedowidzących, stworzone we współpracy Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego ze Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych w Owińskach, Radiem Meteor oraz Festiwalem Słuchowisk, zostały uhonorowane Europejską Nagrodą Obywatelską 2023 (European Citizen's Prize).
O projekcie DARIAH-PL na Festiwalu ŚwiatłoSiła 2023
2023-09-05
2 dni inspiracji, blisko 80 wykładów i warsztatów fotograficznych oraz filmowych, a także otwarte strefy studio - to tylko niektóre z atrakcji tegorocznego ŚwiatłoSiła Festiwalu Foto-Video, który 6 i 7 września zagości w Gdańsku. W wydarzeniu wezmą udział przedstawiciele Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego, by szerszej publiczności zaprezentować projekt DARIAH-PL.
Raport Quantum Computing ’22
2023-01-03
Zapraszamy do zapoznania się z efektami działalności Polskiego Węzła Obliczeń Kwantowych – IBM Quantum w ramach pierwszego etapu działalności w 2022 roku. Dokument jest wynikiem współpracy wielu zespołów naukowo-badawczych w kraju i powstał na bazie wykonanych zadań analitycznych, programistycznych i eksperymentalnych z wykorzystaniem dostępu do infrastruktury zasobów komputerów kwantowych IBM Quantum.
Komunikat związany z awarią centralnego węzła infrastruktury danych PCSS
2023-07-11
W związku z zaistniałą awarią w dniu wczorajszym (10.07.2023) informujemy, że krytyczny stan awarii został już rozwiązany. Zostały wdrożone procedury wymiany wszystkich uszkodzonych komponentów, rekonfiguracji i odtwarzania zasobów na nowych systemach. W tle trwają procesy odtwarzania węzła infrastruktury danych po awarii i sukcesywne przywracanie pełnej funkcjonalności usług. W najbliższym czasie mogą wystąpić krótkie przerwy w działaniu niektórych usług i serwisów.
Zapraszamy na warsztaty Art & Science Lab
2023-09-01
Od 9 września 2023 roku zapraszamy na cykl warsztatów oraz wykładów, dotyczących łączenia praktyk artystycznych technologicznych i naukowych. Wydarzenie jest realizowane we współpracy pomiędzy Fundacją Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk, Laboratorium art&science PSNC Future Labs oraz Pawilonem, odziałem Galerii Miejskiej Arsenał.
Raport 2022: cyfrowa nauka, gospodarka i społeczeństwo
2022-12-21
Zapraszamy do zapoznania się z Raportem 2022 – sprawozdaniem z działalności Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego w 2022 roku. W dziesięciu tematycznych rozdziałach omawiamy najistotniejsze wyzwania i prezentujemy rezultaty wybranych prac.
Komunikat związany z awarią centralnego węzła infrastruktury danych PCSS
2023-07-10
10 lipca 2023 od godzin porannych systemy techniczne PCSS doznały rozległej awarii w obrębie działania węzła infrastruktury danych co skutkowało brakiem dostępu do dużej ilości usług utrzymywanych w Centrum Danych. Awaria wywołała uruchomienie automatycznego systemu dbałości o spójność danych w celu ich zabezpieczenia. Tym samym zdarzenie spowodowało niespotykany na skalę dotychczasową brak dostępu do usług, m.in. część funkcji systemu Nabór, MPK Poznań oraz wewnętrznych systemów PCSS. Awaria ma charakter losowy i nie jest efektem działania osób trzecich.
Zapraszamy na VIII Forum BioGIS 2023
2023-08-09
Podczas VIII Forum BioGIS, które odbędzie się 29-30 listopada 2023 r. w Poznaniu, zostaną zaprezentowane wyniki realizacji projektów cyfryzacji archiwalnych zbiorów przyrodniczych, realizowanych i finansowanych w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa, w tym projektu AMUNATCOLL zrealizowanego przez Wydział Biologii UAM i PCSS, zamieszczonego w repozytorium Krajowego Magazynu Danych finansowanego z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój.
Projekty POIR doceniane na całym świecie
2022-12-01
W 49/2022 numerze tygodnika "Polityka" pojawił się artykuł przygotowany przez Ośrodek Przetwarzania Informacji na temat kilku projektów z Mapy Kluczowej Infrastruktury Badawczej MEIN: PRACE-LAB, NLPQT, DARIAH. Dwa tych projektów - PRACE-LAB oraz DARIAH - koordynowane są przez Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe. PCSS jest również partnerem projektu NLPQT.