Artykuły i raporty

Podsumowanie 2016 roku

Kolejny rok za nami. Jaki był ten 2016? Co ważnego wydarzyło się podczas mijających 12 miesięcy? Zapraszamy na przegląd najważniejszych wydarzeń 2016 roku w Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym.

Czytaj dalej

Conference4me: 5 lat na międzynarodowej arenie

Nazywana jest asystentem uczestnika konferencji, oparta o najnowsze technologie, przeznaczona jest na urządzenia mobilne. Mowa o aplikacji Conference4me. Opracowana i rozwijana przez specjalistów z PCSS, od ponad pięciu lat pojawia się na największych, najważniejszych i najbardziej prestiżowych wydarzeniach na całym świecie.

Czytaj dalej

Popularyzator Nauki 2016: relacja z gali finałowej

Już po raz 12. wręczono nagrody Popularyzator Nauki – w najstarszym i najbardziej prestiżowym konkursie tego typu w Polsce. W gronie tegorocznych finalistów znalazła się PlatonTV. Zapraszamy na relację z uroczystej gali, która odbyła się w siedzibie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Czytaj dalej

PlatonTV: materiały z Konferencji KDM 2016

Na platformie Naukowej Interaktywnej Telewizji w Sieci PIONIER – PlatonTV znaleźć można materiały wideo z tegorocznej konferencji Użytkowników Komputerów Dużej Mocy – KDM 2016. Wydarzenie odbywało się pod hasłem: „W kierunku obliczeń Exaskalowych”.

Czytaj dalej

O Laboratorium technologii interfejsów głosowych w serwisie realizator.pl

Portal realizator.pl prezentuje aktualne informacje o nowościach z branży muzycznej. Skierowany jest przede wszystkim do grona osób zawodowo związanych z realizacją dźwięku i światła, pracowników studiów nagrań dźwiękowych, rozgłośni radiowych, stacji telewizyjnych, oraz techników scenicznych, dj-i i wszystkich pasjonatów technik dźwiękowo-oświetleniowych. Pod koniec listopada na stronach serwisu pojawił się artykuł poświęcony Laboratorium technologii interfejsów głosowych PCSS.

Czytaj dalej

Polska siódmą potęgą świata HPC

Przy okazji tegorocznej Konferencji Supercomputing, odbywającej się w Salt Lake City, ogłoszono najnowszy ranking najszybszych komputerów na świecie. Po raz kolejny na TOP500 znalazły się maszyny z Polski, łącznie zajmując wysoką – siódmą pozycję – wśród wszystkich sklasyfikowanych państw.

Czytaj dalej

O PCSS w marcowym numerze „GÉANT CONNECT”

W najnowszym, marcowym, wydaniu czasopisma „CONNECT” sieci GÉANT opublikowane zostały dwa artykuły, dotyczące działalności PCSS. Pierwszy z nich dotyczny współpracy w ramach projektu INFINICORTEX, drugi opisuje Pierwszą Europejską Sesję Internetową „Chirurgia Laryngologiczna LIVE”.

Czytaj dalej

SC’15: HPC transforms

Podczas tegorocznego Supercomputingu, odbywającego się w Austin w Teksasie (15-20.11.2015 r.), stoisko PCSS oraz Konsorcjum PIONIER obchodzić będzie mały jubileusz. Polskie dokonania prezentowane będą bowiem już po raz dziesiąty.

Czytaj dalej

Nagroda Izabella 2014 dla multimedialnej lekcji historii

Wspólny projekt Wielkopolskiego Muzeum Walk Niepodelgłościowych, Zespołu Szkół Łączności w Poznaniu oraz PlatonTV (PCSS) – „Powstanie Wielkopolskie. Droga do niepodległości. Lekcja multimedialna”, otrzymał drugą nagrodę w konkursie na wydarzenie muzealne roku 2014 w Wielkopolsce w kategorii działalność edukacyjna, promocyjna, marketingowa.

Czytaj dalej

VISIONAIR – Zdalna współpraca przy projektowaniu 3D

W ostatnim czasie zakończyły się prace realizowane w projekcie VISIONAIR mające na celu zaimplementowanie i przetestowanie współpracy wielu oddalonych od siebie projektantów. Prace badawcze prowadzone przez PCSS wraz z partnerami z innych krajówmiały umożliwić projektantom jednoczesną edycję skomplikowanych modeli 3D i pozwolić oglądać na żywo rezultaty swojej pracy przy pomocy zaawansowanych systemów wizualizacyjnych, takich jak stół holograficzny, wyświetlacze UHD 3D oraz CAVE.

Czytaj dalej