Wydarzenia

TERENA 2010: Media nowej jakości i nowej generacji

Uzupełnieniem niezwykle dynamicznej prezentacji stoiska PIONIERA i PCSS były dwie sesje przygotowane przez zespół sieciowy i zespół aplikacji nowej generacji Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego. Doświadczenie polskich naukowców, które niemal namacalnie widać na wystawie, w techniczny sposób omawiali Krzysztof Kurowski i Maciej Głowiak.

Czytaj dalej

Spotkanie europejskich zespołów dbających o wydajność sieci

Przy okazji konferencji TERENA spotykają się także specjalistyczne grupy zadaniowe (task forces) skupiające specjalistów sieci naukowych. Jeszcze przed oficjalnym rozpoczęciem TNC’2010 Wilno gościło techników sieciowych zajmujących się utrzymaniem wysokiej wydajności całej europejskiej sieci na potrzeby specjalizowanych, wymagających aplikacji badawczych.

Czytaj dalej

ISC’10: Jak będą wyglądać centra superkomputerowe przyszłości?

Ważnym punktem drugiego dnia konferencji ISC 2010, po raz kolejny odbywającej się w Hamburgu, stała się panelowa sesja poruszająca kwestie przyszłości współczesnych ośrodków HPC. Trendy w architekturach systemów rozproszonych, nowe wyzwania stawiane przez użytkowników, rola ośrodków Komputerów Dużej Mocy w kontekście krajowym i międzynarodowym, a przede wszystkim hasła „Green IT” oraz „Cloud Computing” przyświecały tej bogatej dyskusji.

Czytaj dalej

PCSS na TERENIE prezentuje technologie High-End

Drugi dzień konferencji przebiegł pod hasłem „prawa do ochrony tożsamości” w cyfrowym świecie, zarządzania informacją osobistą i społeczną, także w kontekście zachowywania dziedzictwa i kultury. Oprócz kwestii technologii gridowych, zaawansowanych architektur sieciowych, federacji usług i danych, poruszane były także tematy nowoczesnych rozwiązań treści cyfrowych, między innymi rezultaty badań poznańskiej instytucji nad telewizją o rozdzielczości 4K.

Czytaj dalej

Public Relation dla sieci naukowo-badawczych

W przeddzień największego wydarzenia dla naukowych sieci w Europie – konferencji TNC odbywającej się w tym roku w Wilnie – spotkała się grupa zadaniowa stowarzyszenia TERENA zajmująca się szeroko rozumianą promocją rozwiązań, usług i projektów wdrażanych przez europejskie sieci naukowo-badawcze. PIONIER od kilku lat także aktywnie uczestniczy w tych spotkaniach prezentując polskie doświadczenia w kontaktach nauki ze światem mediów.

Czytaj dalej

TERENA 2010: Czy należy bać się Internetu?

Sesją Hannesa Lubicha, szwajcarskiego profesora i specjalisty systemów sieciowych, o wpływach sieci społecznościowych na współczesnego człowieka i jego relacje ze światem rozpoczęła się pierwsza sesja tegorocznej konferencji TERENA.

Czytaj dalej

PCSS na International Supercomputing Conference w Hamburgu

Od 31 maja do 2 czerwca w Hamburgu odbywać się będzie międzynarodowa konferencja ISC. To największe w Europie spotkanie środowiska inżynierii superkomputerowej słynie z debat między światowej klasy specjalistami z różnych dziedzin, liderami nauki i przemysłu. Środowisko naukowców IT z naszego kraju reprezentować będzie Konsorcjum Polskiego Internetu Optycznego; operator sieci PIONIER, Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe, na wystawę towarzyszącą konferencji przygotowało specjalne stoisko prezentujące najnowsze polskie prace ICT.

Czytaj dalej

Początek TERENY 2010

31 maja w Wilnie rozpoczęła się kolejna – 26. edycja międzynarodowej konferencji TERENA, skupiająca środowiska naukowe i akademickie narodowych sieci europejskich NREN. Podczas trwającej cztery dni imprezy uczestnicy zaprezentują swoje projekty badawcze. Swoje osiągnięcia przedstawi również Konsorcjum PIONIER i reprezentujące go Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe.

Czytaj dalej

Fotorelacja z wideokonferencji otolaryngologicznej w Poznaniu

Niepowtarzalna okazja zajrzenia na salę operacyjną w trakcie pracy lekarzy! Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji ze stołu operacyjnego Kliniki Otolaryngologi Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. 27 maja kierownik placówki – prof. dr hab. Witold Szyfter przeprowadził operacje obserwowane przez widzów z czterdziestu państw z różnych części świata. Nowoczesny sprzęt audio, wideokonferencyjny w jakości HD oraz dostęp do łącza szerokopasmowej sieci optycznej PIONIER w trakcie operacji zapewniło Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe.

Czytaj dalej

PCSS na „Polskich spotkaniach” w Brukseli

„ICT na rzecz otwartego dostępu do informacji naukowej” pod takim hasłem odbędzie się 28 maja w brukselskiej siedzibie Biura Promocji Nauki PAN spotkanie z ekspertami Komisji Europejskiej. W wydarzeniu, będącym częścią projektu „PolSCA Meetings”, wezmą udział także przedstawiciele polskich zespołów badawczych, w tym Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe.

Czytaj dalej

O bezpieczeństwie w Heraklionie

Przez dwa dni (20 i 21 maja br.) uczestnicy 30. spotkania TF-CSIRT (Task Force for Computer Security Incident Response Teams) działającego pod egidą stowarzyszenia TERENA (Trans-European Research and Education Networking Association), odbywającego się w Heraklionie (Grecja), zajmowali się problemami naruszenia szeroko pojętego bezpieczeństwa komputerowego. Jednym z uczestników konferencji był dr inż. Maciej Miłostan z PCSS.

Czytaj dalej

Chirurdzy z siedmiu państw operują na żywo w internecie

27 maja międzynarodowa fundacja LION organizuje piątą światową wideokonferencję z operacji otolaryngologicznych i neurologicznych. Istotą przedsięwzięcia jest jednoczesna interaktywna transmisja na żywo ze stołów operacyjnych z różnych części świata. Interaktywna, ponieważ odbiorcy przekazu będą mieli kontakt z operującymi lekarzami i poprzez moderatorów będą mogli zadawać im pytania.

Czytaj dalej