Wydarzenia

PCSS na „Polskich spotkaniach” w Brukseli

„ICT na rzecz otwartego dostępu do informacji naukowej” pod takim hasłem odbędzie się 28 maja w brukselskiej siedzibie Biura Promocji Nauki PAN spotkanie z ekspertami Komisji Europejskiej. W wydarzeniu, będącym częścią projektu „PolSCA Meetings”, wezmą udział także przedstawiciele polskich zespołów badawczych, w tym Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe.

Czytaj dalej

O bezpieczeństwie w Heraklionie

Przez dwa dni (20 i 21 maja br.) uczestnicy 30. spotkania TF-CSIRT (Task Force for Computer Security Incident Response Teams) działającego pod egidą stowarzyszenia TERENA (Trans-European Research and Education Networking Association), odbywającego się w Heraklionie (Grecja), zajmowali się problemami naruszenia szeroko pojętego bezpieczeństwa komputerowego. Jednym z uczestników konferencji był dr inż. Maciej Miłostan z PCSS.

Czytaj dalej

Chirurdzy z siedmiu państw operują na żywo w internecie

27 maja międzynarodowa fundacja LION organizuje piątą światową wideokonferencję z operacji otolaryngologicznych i neurologicznych. Istotą przedsięwzięcia jest jednoczesna interaktywna transmisja na żywo ze stołów operacyjnych z różnych części świata. Interaktywna, ponieważ odbiorcy przekazu będą mieli kontakt z operującymi lekarzami i poprzez moderatorów będą mogli zadawać im pytania.

Czytaj dalej

PCSS na Krajowym Forum Szerokopasmowym

Samorządy i operatorzy muszą ze sobą współpracować – to najważniejszy wniosek, płynący z odbytej 19 maja br. w Warszawie Konferencji Forum Szerokopasmowego, w którym udział wzięli przedstawiciele rządu, UKE oraz instytucji naukowych, w tym Poznańskiego Centrum Superkomputerowo Sieciowego.

Czytaj dalej

Na MTP o energetyce przyszłości

Na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich w ramach IV edycji Targów Energetyki EXPOPOWER 2010 odbyła się ogólnopolska konferencja „Energetyka – Informatyka – Innowacje”. Impreza organizowana była przez Wielkopolski Klaster Teleinformatyczny i Międzynarodowe Targi Poznańskie przy współpracy z Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym, Izbą Gospodarczą Energetyki i Ochrony Środowiska oraz Miastem Poznań. Honorowy patronat nad wydarzeniem sprawował prezydent Poznania Ryszard Grobelny.

Czytaj dalej

Targi pełne energii

„Energetyka-Informatyka-Innowacje” pod takim hasłem odbywa się na poznańskich Targach konferencja organizowana przez Wielkopolski Klaster Teleinformatyczny i Międzynarodowe Targi Poznańskie przy współpracy z Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym, Izbą Gospodarczą Energetyki i Ochrony Środowiska oraz Miastem Poznań. Patronat nad imprezą objął prezydent miasta Poznania Ryszard Grobelny.

Czytaj dalej

O komercjalizacji nauki w Gdańsku

Problemy z jakimi stykają się przedsiębiorcy i naukowcy, którzy nawiązują współpracę w zakresie komercjalizacji wyników badań, komercyjna wartość rezultatów projektów naukowych, gotowość polskich ośrodków naukowych do dostarczania produktów, które poza wartością naukową mają także wartość rynkową i gotowość przedsiębiorstw, by wykorzystać badania naukowe w swojej działalności biznesowej. Tematów poruszanych na konferencji w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym było wiele, bo choć sama idea komercjalizacji nauki nie budzi kontrowersji, to stoi przed nią wciąż sporo wyzwań.

Czytaj dalej

Profesor Węglarz na FGAP: Nauka źródłem innowacji!

„Nauka jest źródłem innowacji” – przekonywał profesor Jan Węglarz w trakcie swojego wystąpienia w drugim dniu Forum Gospodarczego Aglomeracji Poznańskiej. Zdaniem dyrektora PCSS aglomeracja poznańska to ośrodek innowacji na mapie Polski, jednak warunki, jakie zapewniane są polskiej nauce doprowadzają do jej powolnego upadku. Na potwierdzenie tych mocnych słów profesor przytoczył dane dotyczące finansowania państwowych ośrodków badawczo-naukowych w kraju. Mimo zapewnień polityków o podwyższeniu wydatków budżetowych na ten cel do 2 % PKB do 2013 roku, budżet na naukę w latach 2010-2011 wyniósł zaledwie 0,42 % PKB.

Czytaj dalej

GeeCON 2010 – pełen sukces PCSS

Druga edycja międzynarodowej konferencji GeeCON związanej z językiem JAVA, która odbywała się w ubiegłym tygodniu w Poznaniu, zakończyła się organizacyjnym sukcesem, także dla Poznańskiego Centrum Superkomputerowo Sieciowego.

Czytaj dalej

GeeCON, czyli świat według Javy

Przez trzy dni Poznań był światową stolicą Javy. A wszystko za sprawą największej w Polsce międzynarodowej konferencji programistycznej – GeeCON 2010. Uczestniczyli w niej zarówno początkujący, jak i zaawansowani użytkownicy języka Java i technologii opartych na Java Virtual Machine.

Czytaj dalej