V4 Konferencja poświęcona Europejskim Infrastrukturom Badawczym

V4 Konferencja poświęcona Europejskim Infrastrukturom Badawczym

18 kwietnia 2024 r. w Brukseli odbyła się konferencja w całości poświęcona Europejskim Infrastrukturom Badawczym dostępnym i wykorzystywanym w krajach V4. Współorganizatorami wydarzenia były brukselskie biura łącznikowe: CZELO (Czechy), SLORD (Słowacja), NRDIO (Węgry) oraz Biuro PolSCA PAN. W części konferencji, poświęconej infrastrukturom badawczym, prezentację przedstawił Tomasz Parkoła, kierownik Działu Bibliotek Cyfrowych i Platform Wiedzy.

W czterech krajach Grupy Wyszehradzkiej dobrze funkcjonuje szereg europejskich infrastruktur badawczych (ang. Research Infrastructures – RIs), zarówno tych o ugruntowanej pozycji, jak również dopiero powstających. Celem wydarzenia i towarzyszących mu obrad było przyjrzenie się istniejącym przykładom i zapewnienie platformy do dyskusji prowadzonych przez prelegentów, pochodzących z różnych krajów i na różne sposoby zaangażowanych w RIs.

Wydarzenie podzielono na trzy główne bloki. W pierwszym głos zabierał przewodniczący European Strategy Forum on Research Infrastructures (ESFRI) – José Luis Martínez.

Przedstawicielem Polskiej Akademii Nauk w tej części konferencji był Tomasz Parkoła z Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego, zarządzający zespołami badawczo-rozwojowymi, odpowiedzialnymi za infrastrukturę humanistyki cyfrowej (eHUM), produktami i usługami dla bibliotek cyfrowych i dziedzictwa kulturowego (DINGO), oraz akredytowanym przez Fundację Europeana polskim agregator metadanych Federacji Bibliotek Cyfrowych.

Drugi i trzeci blok stanowiły dyskusje panelowe. Pierwsza dotyczyła działalności europejskich RIs w ramach krajów grupy V4 oraz powiązań z Europejską chmurą dla otwartej nauki, druga zmieniającej się roli krajów V4 w inicjatywach RI, zmian od czasu przyjęcia konkluzji Rady oraz badań infrastruktur technologicznych.