TERENA 2010: Czy należy bać się Internetu?

TERENA 2010: Czy należy bać się Internetu?
Sesją Hannesa Lubicha, szwajcarskiego profesora i specjalisty systemów sieciowych, o wpływach sieci społecznościowych na współczesnego człowieka i jego relacje ze światem rozpoczęła się pierwsza sesja tegorocznej konferencji TERENA.
Profesor Lubich, na podstawie trendów kilku ostatnich lat i wciąż rosnącej popularności serwisów społecznościowych, pokazywał zagrożenia płynące z nieświadomego, czy wręcz niefrasobliwego korzystania z Internetu. Globalna sieć jest bowiem, jak przekonywał, światem o innych granicach etycznych, moralnych czy też przede wszystkim – oddziaływania społecznego, niż realna rzeczywistość.

„Czy należy bać się sieci? Zapewne tak.” podkreślał w sesji otwierającej konferencję profesor. „Jest to już nowe pokolenie internautów niż my, młodsze pokolenie (younger generation), które można określić nazwą Generacja Y. Jej początku należy upatrywać gdzieś pomiędzy 1978 a 1994 rokiem, najprawdopodobniej wśród ludzi urodzonych w 1982 roku i później”. Ich styl życia, a przede wszystkim wolny czas to najczęściej czas spędzany online; dlatego też są bardziej podatni na nowe trendy sieciowe i korzystają z większej ilości narzędzi nowoczesnej komunikacji.

Wystąpienie pierwszej sesji, choć momentami mocno intrygujące świetnie wprowadziło uczestników konferencji w tegoroczny temat – „Żyjąc sieciowym życiem”. „Obecnie bardzo zatarte są granice pomiędzy światem prywatnym a publicznym, polityką i profesjonalizmem a personalizmem. To sytuacja ze wszech miar niepokojąca” – mówił profesor. Ale z drugiej strony, swe wystąpienie zakończył konkluzją, że to właśnie młode pokolenie jest motorem i akceleratorem nowych trendów w sieci, a zwracając się do uczestników TNC 2010, „my, specjaliści, nie blokujmy tych serwisów, na dłuższą metę to nic nie da; słuchajmy potrzeb pokolenia Y, a przede wszystkim edukujmy naszych użytkowników, wróćmy do podstaw”.

Wszystkie wykłady i sesje konferencyjne można śledzić na żywo na stronie TNC 2010; wszystkie wystąpienia są rejestrowane przez zespół informatyków sieci LITnet, którzy sukcesywnie udostępniają na stronie także relacje archiwalne.