Prace lepsze niż na 5, czyli…do wdrożenia

Prace lepsze niż na 5, czyli…do wdrożenia
Prace wyróżnione w konkursie „Praktyka informatyka” zorganizowanym przez Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe cieszą się zainteresowaniem przedsiębiorców.

Z możliwości spotkania z autorami prac wyróżnionych w konkursie „Praktyka informatyka” skorzystały takie przedsiębiorstwa znane w branży ICT, jak: Zeto Poznań, Logos, ITTI, 7bulls, Techland, PLAYDORADO i AutoID.

Praca nagrodzona trzecim miejscem pt. „Wykrywanie przestępczości z wykorzystaniem informacji ze źródeł internetowych”, napisana przez studenta Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, przyciągnęła uwagę Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu. – Każde podejście od strony programistycznej, które pozwala na wykrycie, czy wręcz namierzenie sprawców, jest dla nas bardzo cenne, ponieważ często dotarcie do nich zajmuje sporo czasu. Każde nowe narzędzie może przyczynić się do tego, że proces wykrywczy będzie szybszy i łatwiejszy – przekonywał podczas spotkania nadkom. Krzysztof Makowski z KWP w Poznaniu.

Tworzenie w ramach pracy dyplomowej rozwiązań dających zastosować się w praktyce to także duża szansa dla samego studenta. Dlatego promotorzy zachęcają najlepszych do podejmowania wyzwań. – To nie ma być tylko zabawa, zaimplementowanie jakiegoś kodu, który trafi na półkę. Te narzędzia maja służyć do budowy konkrtenej aplikacji, która będzie wdrożona. To założenie dodatkowo motywuje studentów, oni nie patrzą na to wtedy tylko przez pryzmat swoich prac magisterskich, ale widzą w tym jakiś głębszy sens, możliwość znalezienia pracy po studiach – wyjaśniał dr hab. inż. Paweł T. Wojciechowski z Politechniki Poznańskiej, promotor pracy pt. „Design and Implementation of Distributed Software Transactional Memory (DSTM)” nagrodzonej drugim miejscem. Konkursy takie jak „Praktyka informatyka” ułatwiają przedsiębiorcom dotarcie do kreatywnych młodych ludzi z gotowymi pomysłami do wdrożenia.

Pomysły laureatów tegorocznego konkursu „Praktyka informatyka” mogą posłużyć nie tylko w biznesie. Dwoje studentów Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu stworzyło system służący do automatycznego rozpoznawania zapisu nutowego na czarnodruku i tłumaczenia go na zapis w alfabecie Braille’a. Pomysł na pracę zrodził się z jak najbardziej codziennej sytuacji. – Kolega uczy się gry na fortepianie u niewidomego nauczyciela. Miał problem, bo przynosił nauczycielowi nuty w czarnodruku, a ten nie mógł ich zobaczyć. Opowiedział nam o tym problemie akurat w momencie, kiedy szukaliśmy tematu pracy magisterskiej. Poszukaliśmy trochę informacji w internecie i tak to się zaczęło – mówiła w trakcie spotkania Małgorzata Domańska, współautorka zwycięskiej pracy. Pomysł był już kilkakrotnie nagradzany na międzynarodowych konkursach.

Kolejna edycja konkursu odbędzie się w październiku tego roku.