3. edycja warsztatów projektowych GridLab

3. edycja warsztatów projektowych GridLab

Przez trzy dni, od 20 do 22 grudnia 2023 roku u podnóża Tatr – w Zakopanem, gościła trzecia edycja konferencji „GridLab – The Next 3rd Decade and the Future of Computing”, zorganizowanej przy współpracy Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego, University of Notre Dame oraz University of Wyoming. W wydarzeniu wzięli udział goście ze Stanów Zjednoczonych, Austrii, Francji, Luxemburga, Niderlandów, Niemiec, Słowenii i Wielkiej Brytanii.

Projekt GridLab formalnie zakończył się w 2004 roku, ale przedstawiciele instytucji zaangażowanych w realizację tego przedsięwzięcia spotykają się co 10 lat, by podzielić się wiedzą i wynikami swoich aktualnych badań i analiz. Podobnie było i podczas tegorocznej edycji.

Pomysłodawcą  spotkania był dr hab. inż. Krzysztof Kurowski – Zastępca Pełnomocnika Dyrektora IChB PAN ds. PCSS. Głównym tematem konferencji „GridLab – The Next 3rd Decade and the Future of Computing” były nowe wyzwania, pojawiające się w zakresie rozwoju infrastruktury informatycznej nauki, a jednocześnie nowe i liczne zastosowania symulacji komputerowych w perspektywie nadchodzącej dekady.

Liczne dyskusje, w których uczestniczył m.in. Jarosław Nabrzyski z Uniwersytetu Notre Dame, ukazały krajobraz przyszłych wyzwań i możliwości, podkreślając  zaangażowanie poszczególnych partnerów projektu w innowacje i doskonałość.

W Zakopanem udało się zebrać liczne grono eksperckie z Europy i Stanów Zjednoczonych, aby zaprezentować i omówić najnowocześniejsze osiągnięcia w zakresie innowacyjnych rozwiązań wykorzystujących superkomputery, a jednocześnie silnie zaakcentować nowe przełomowe obszary związane z technologiami kwantowymi oraz nowymi zastosowaniami sztucznej inteligencji.

Przez trzy dni trwania wydarzenia odbyło się 21 prezentacji poświęconych m.in. Big Data, naukom obliczeniowym na rzecz przewidywalności systemów ziemskich, cyfrowym bliźniakom, zaawansowanej wizualizacji i technologii immersyjnych, przetwarzaniu informacji i obliczeń kwantowych. Warsztaty GridLab miały charakter interdyscyplinarnych spotkań bazujących na synergii ekspertów z różnych dziedzin nauki i biznesu, bowiem prawdziwa innowacja pojawia się na styku rozmaitych dyscyplin.