XVII Poznański Festiwal Nauki i Sztuki

XVII Poznański Festiwal Nauki i Sztuki

Poznański Festiwal Nauki i Sztuki na stałe wpisał się do kalendarza popularnonaukowych wydarzeń w stolicy Wielkopolski. Tegoroczna, 17. już edycja, rozpoczęła się w poniedziałek, 15 kwietnia i potrwa do soboty – 20. Od kilku lat Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe oraz Instytut Chemii Bioorganicznej włączają się aktywnie w organizację Festiwalu, przygotowując liczne atrakcje dla najmłodszych poznaniaków.

Organizatorami tegorocznych wydarzeń festiwalowych jest osiem poznańskich uczelni wyższych oraz miejscowy oddział Polskiej Akademii Nauk. Zgodnie z ideą Festiwal, który powołany został z pasji i potrzeby dzielenia się wiedzą i doświadczeniem, a także poczuciem misji popularyzacji nauki i sztuki, jest miejscem bezpośrednich spotkań naukowców, dydaktyków i praktyków z młodymi odbiorcami, którzy z pasji do nauki i sztuki czy choćby ciekawości świata, kierują swoje kroki w stronę naukowej sceny przygotowanej w siedzibach organizatorów.

Zgodnie z tematem przewodnim XVII edycji PFNiS, czyli sztuczną inteligencją (AI), PCSS wspólnie z Instytutem Chemii Bioorganicznej PAN przygotowały wiele atrakcji. W środę, 17 kwietnia, zaproszono najmłodszych do wspólnego odkrywania świata nauki. A wszystko w stylowych, historycznych wnętrzach Pałacu Działyńskich, mieszczącego się na Starym Rynku.

Naukowcy z ICHB PAN przygotowali warsztaty i pokazy:

  • Fascynująca wyprawa w Królestwo Grzybów i Roślin,
  • Po nitce do kłęba czyli jak zapakować DNA?,
  • Trening białych krwinek, czyli jak działają szczepionki?,
  • Roboty, lasery i grzyby w laboratorium.

Specjaliści z Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego zaprosili natomiast uczestników na  warsztaty „AI w szkole – zagrożenie czy szansa?”, które poprowadzili Adrianna Szofer, Zbigniew Karwasiński i Bogdan Ludwiczak z Działu Zaawansowanej Wizualizacji i Interakcji.