30 lat Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego

30 lat Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego

17 kwietnia 1993 roku uchwałą kolegium Rektorów Miasta Poznania powstaje Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe. Minie jeszcze kilka miesięcy zanim zapisane deklaracje zmienią się w rzeczywistość – w listopadzie tego samego roku PCSS zostanie afiliowany przy Instytucie Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk i oficjalnie rozpocznie swoją działalność.

Celem powołania PCSS było koordynowanie wykorzystania sieci metropolitalnej i superkomputerów w Poznaniu przez jednostki reprezentowane w Kolegium Rektorów Miasta Poznania. W kolejnych latach działalność PCSS, skutecznie doprowadziła do uruchomienia pilotażowo krajowej sieci POL-34, a następnie do stworzenia programu budowy krajowej sieci Polski Internet Optyczny w ramach programu PIONIER. Kolejne projekty strukturalne PLATON, NewMAN, MAN-HA i 100net zapewniły finansowanie rozwoju sieci na poziomie krajowym oraz wdrożenie zaawansowanych usług i aplikacji dla jej użytkowników.

Począwszy od uruchomienia pierwszego superkomputera CRAY Y-MP EL, PCSS systematycznie rozwija także usługi obliczeń dużej mocy w oparciu o superkomputery, które w sumie przez okres 10 lat były zaliczane do 500 najsilniejszych superkomputerów na świecie. Dzięki temu, od 2008 roku PCSS reprezentuje Polskę w konsorcjum PRACE, a polscy naukowcy mają możliwość korzystania z najsilniejszych superkomputerów w Europie. Uruchomiony w 2015 roku superkomputer Orzeł przez pierwsze cztery lata znajdował się na liście TOP-500 i poza wykorzystaniem go do obliczeń naukowych stanowi fundament dla działalności Centrum Innowacji PCSS-Huawei. W lutym 2022 roku Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe dołączyło do sieci IBM Quantum Network, tworząc tym samym w Poznaniu pierwsze w Europie Środkowo-Wschodniej Centrum Innowacji Kwantowych IBM.

Rozwój kompetencji i wzrost liczebności kadry (w roku 2000 w PCSS pracowało ponad 60 osób, a w roku 2023 już blisko 500), a także nowoczesna infrastruktura, pozwoliły, począwszy od roku 2001, na skuteczne pozyskiwanie projektów w konkursach europejskich programów ramowych oraz krajowych programach badawczych. Do chwili obecnej PCSS realizowało ponad 230 takich projektów.