eGovernment czyli wszystko o e-administracji

eGovernment czyli wszystko o e-administracji
17-18 listopada 2011 r. w Poznaniu odbędzie się 6. Europejska Konferencja Ministerialna dotycząca e-administracji pod hasłem „Borderless eGovernment Services for Europeans” („Transgraniczne usługi e-administracji dla Europejczyków”). Wydarzenie jest organizowane przez Polską Prezydencję w Radzie Unii Europejskiej we współpracy z Komisją Europejską. PCSS przygotował strone internetową oraz przeprowadzi transmisję z sesji plenarnych.

Konferencja zgromadzi uczestników z całego świata, w tym przedstawicieli administracji krajowych, regionalnych oraz lokalnych, świata biznesu, organizacji pozarządowych i ekspertów. Do udziału w konferencji zaproszonych zostało 35 ministrów z państw członkowskich UE, krajów kandydujących oraz EFTA. Jerzy Miller – Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji będzie uczestniczył w konferencji wraz z Neelie Kroes – wiceprzewodniczącą Komisji Europejskiej ds. agendy cyfrowej oraz Marošem Ševčovičem – wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej ds. stosunków międzyinstytucjonalnych i administracji. W pierwszym dniu konferencji, 17 listopada 2011 r., odbędzie się Nieformalne Spotkanie Ministrów, na którym omówione zostaną najważniejsze kwestie związane z rozwojem oraz upowszechnianiem usług e-administracji w Europie. Ministrowie odpowiedzialni za e-administrację będą dyskutować o tym, jak zapewnić Europejczykom więcej usług e-administracji i zagwarantować ich wysoką jakość.

Wśród 60 prelegentów, którzy wystąpią na konferencji, znajdą się eksperci w dziedzinie e-administracji z państw członkowskich UE, przedstawiciele administracji, organizacji międzynarodowych i lokalnych, świata biznesu oraz środowisk naukowych. Dyskusja obejmie następujące zagadnienia podzielone na 3 obszary tematyczne:

Polityka działania w zakresie rozwoju usług e-administracji, w tym kwestie społeczne i ekonomiczne
Strategie interoperacyjności pozwalające na uzyskan ie powszechnej dostępności usług e-administracji w państwach UE dla wszystkich obywateli i przedsiębiorstw
Obawy społeczne dotyczące takich kwestii, jak konsekwencje wprowadzenia e-administracji, włączenie społeczne, wartość publiczna, wzmocnienie pozycji użytkowników oraz zapewnienie jakości usług.

Konferencji towarzyszyć będzie wystawa, na której zaprezentowane zostaną najnowsze osiągnięcia w zakresie usług i aplikacji administracji elektronicznej. Każde państwo członkowskie przedstawi do trzech projektów wybranych w zgodzie z własnymi priorytetami rozwoju e-administracji. Na stoisku Komisji Europejskiej wystawione zostaną tzw. Wielkoskalowe Projekty Pilotażowe, z których korzystają już obywatele, przedsiębiorcy i administracja. Obecnie odgrywają one dużą rolę we wdrażaniu usług transgranicznych w Europie.

Poznańskie Centrum Superkoputerowo-Sieciowe przygotowało portal Konferencji oraz przeprowadzi transmisję „na żywo” w Internecie z sesji plenarnych.

Więcej na temat konferencji znajdziecie Państwo tutaj.