Europejska Nagroda Obywatelska dla słuchowisk ambisonicznych

Europejska Nagroda Obywatelska dla słuchowisk ambisonicznych

Słuchowiska ambisoniczne dla dzieci niewidomych i niedowidzących, stworzone we współpracy Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego ze Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych w Owińskach, Radiem Meteor oraz Festiwalem Słuchowisk, zostały uhonorowane Europejską Nagrodą Obywatelską 2023 (European Citizen’s Prize).

Pod koniec czerwca w Brukseli odbyło się posiedzenie Kapituły Europejskiej Nagrody Obywatelskiej, któremu przewodniczyła Dita Charanzová – Wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego. Kapituła postanowiła przyznać tę nagrodę projektowi „Słuchowiska ambisoniczne dla niewidomych”: „Żaba nie śmieszka” oraz „Współczesny kopciuszek”.

„Współczesny kopciuszek” stworzony został przez studentów i wykładowców z Radia Meteor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Baśniowa opowieść w wielkomiejskiej współczesności prezentowana była m.in. w Polskim Radio S.A. Za reżyserię słuchowiska odpowiadała Gabriela Jelonek (PCSS), wersję ambisoniczną opracowywano razem z nauczycielami OSW dla dzieci niewidomych w Owińskach. Z kolei „Żaba nie śmieszka” to jeden z projektów Festiwalu Słuchowisk 2021, które powstało we współpracy z Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu. Tekst sztuki Michała Kaźmierczaka wyreżyserowała Maria Marcinkiewicz-Górna, a muzykę skomponował i wykonał Piotr Skotnicki. W słuchowisku usłyszymy głosy aktorów z poznańskich teatrów – Polskiego i Nowego. Za realizację dźwiękową odpowiada Jan Skorupa z Działu Nowych Mediów Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego, który posiada doświadczenie w dziedzinie dźwięku przestrzennego i ambisonicznego. Dzięki specjalistycznej instalacji dźwiękowej znajdującej się w PSNC Future Labs możliwa była prezentacja słuchowisk zrealizowanych w formie wielokanałowej – przestrzennej.

Parlament Europejski co roku przyznaje nagrodę projektom realizowanym przez osoby lub organizacje, które zachęcają do wzajemnego zrozumienia i ściślejszej integracji w UE, współpracy transgranicznej, która wzmacnia europejskiego ducha oraz poszanowania Karty praw podstawowych UE. W tegorocznej edycji do konkursu zgłoszono 216 projektów, spośród których zwycięskie okazały się również poznańskie słuchowiska z dźwiękiem 360°.