i3’2013: podsumowanie

i3’2013: podsumowanie
Blisko 350 uczestników, 40 prelegentów w trzech równoległych sesjach, a także kilkanaście spotkań, szkoleń i warsztatów – tak podsumować można tegoroczną Konferencję i3’2013, która w dniach 15-19 kwietnia odbywała się w Poznaniu.

W tym roku, po raz pierwszy w historii Konferencji i3 towarzyszyły jej liczne wydarzenia, skupiające nie tylko specjalistów z obszaru informatyki i telekomunikacji zajmujących się problematyką szeroko pojętego Internetu, ale także – a może przede wszystkim – osoby zajmujące się dziedzinami i tematami podejmowanymi podczas poszczególnych sesji.

Do tradycyjnego podtytułu cyklu Konferencji i3: „Internet – Infrastruktury – Innowacje”, podkreślającego główny nurt, wokół którego skupiają się zagadnienia konferencyjnych prezentacji i dyskusji, dodano w tym roku motto: „Wszechobecny Internet – X lat Polskiego Internetu Optycznego”, podkreślające znaczenie sieci PIONIER w dziesiątym roku jej istnienia, jako stymulatora innowacyjnych rozwiązań dla społeczeństwa cyfrowego.

Program i3’2013 zorganizowano w trzech równoległych ścieżkach: e-nauka, e-edukacja oraz biblioteki cyfrowe. Momentem kulminacyjnym i podsumowującym niejako wszystkie sesje był panel dyskusyjny „Nauka, edukacja i kultura – razem czy osobno?”. Uczestnicy panelu, prowadzonego przez dra Macieja Stroińskiego – przedstawiciele rządu, samorządów oraz instytucji naukowych i (biznesu?) – próbowali odpowiedzieć na pytanie o polską drogę w budowaniu synergii pomiędzy nauką, edukacją i kulturą.

Wszystkie sesje i3’2013 można było śledzić „na żywo” on-line za pośrednictwem usługi naukowej interaktywnej telewizji HD projektu PLATON. Specjalnie na tę okazję powstał również blog internetowy, dzięki któremu uczestnicy byli na bieżąco informowani o najważniejszych wydarzeniach Konferencji.

Już w wkrótce wszystkie materiały wideo – transmisje z paneli oraz wywiady – będą dostępne w usłudze VOD, a prezentacje z poszczególnych sesji zamieszczone zostaną na stronie i3conference.net.