Kwantowa Konferencja EQTC 2023 w Hannowerze

Kwantowa Konferencja EQTC 2023 w Hannowerze

„Gotowi na rozwiązania kwantowe, gotowi na przyszłość” – pod takim hasłem odbywała się, organizowana w Hannowerze tegoroczna Europejska Konferencja Technologii Kwantowych (EQTC), Wydarzenie, odbywające się w cyklu 2-letnim, jest okazją do spotkania europejskiej społeczności rozwijającej oraz wdrażającej technologie kwantowe – obliczenia kwantowe, komunikację kwantową oraz metrologię kwantową. Jest to okazja do spotkania zarówno środowiska naukowego jak i firm, które komercjalizują oraz wdrażają rozwiązania oparte na technologiach kwantowych.

Tegoroczna edycja to ponad 700 kluczowych postaci ze świata nauki, polityki, przemysłu, a także start-upów i młodych talentów. Program obejmował blisko 120 prelekcji, 40 sesji i tyleż wystawców. Uczestnicy wydarzenia mogli również wziąć udział w innowacyjnych wycieczkach, wydarzeniach społecznościowych oraz sesjach posterowych.

Konferencja, organizowana między innymi przez Komisję Europejską, była doskonałym miejscem do przybliżenia szerszej publiczności technologii kwantowych oraz rozwoju środowiska i całego ekosystemu badawczego. Podczas EQTC23 przedstawiono szereg prezentacji, omawiających najnowsze rozwiązania w poszczególnych dziedzinach technologii kwantowych, omówiono nowe projekty oraz nowe perspektywy finansowania prac badawczych z dziedziny technologii kwantowych. Silnym punktem konferencji była bezpośrednia współpraca całego środowiska technologii kwantowych oraz Komisji Europejskiej w celu wypracowania najlepszych mechanizmów oraz zaadresowania potencjalnych problemów.

Z punktu widzenia PCSS konferencja EQTC2023 była szczególnie ważna. Komisja Europejska oficjalnie ogłosiła postępowanie EuroQCS-Poland mające na celu zakup dla konsorcjum koordynowanego przez poznańskie Centrum infrastruktury obliczeń kwantowych. Jest to pierwsze postępowanie realizowane w ramach programu EuroQCS i prowadzone przez EuroHPC JU. Przedstawiciele PCSS przedstawili na konferencji wybrane aspekty integracji infrastruktur komunikacji oraz obliczeń kwantowych – EuroQCI oraz EuroQCS. PCSS jest jedyna Instytucją w Europie, która koordynuje projekt zarówno z programu EuroQCS jak i EuroQCI.