PCSS udostępnia usługi chmurowe dla Europy – EOSC

PCSS udostępnia usługi chmurowe dla Europy – EOSC
W wyniku przetargu ogłoszonego przez Komisję Europejską w grudniu 2022 roku na świadczenie usług na rzecz otwartej nauki pod nazwą: „Managed Services for the European Open Science Cloud (EOSC) Platform”, PCSS uzyskało kontrakt na realizację zadań dostarczenia usług składowania danych, zarządzanych środowisk IaaS oraz kontenerów (Managed Container Platform and Virtual Machine Services for the EOSC Exchange – Infrastructure Services).

Dostęp do danych i informacji w trybie otwartym znany jako EOSC (European Open Science Cloud) to ekosystem środowisk, złożonych z różnych infrastruktur, służący do przechowywania i przetwarzania wyników badań naukowych zgodnie z założeniami otwartej nauki w UE. Proces tworzenia EOSC został zainicjowany przez Komisję Europejską już w 2015 r. i jest jednym z największych przedsięwzięć w zakresie działań na rzecz otwartej nauki na świecie.

Głównym celem powołania inicjatywy EOSC było stworzenie godnego zaufania, wirtualnego, federacyjnego internetowego środowiska, wykraczającego poza granice i dyscypliny naukowe, służącego do przechowywania, udostępniania, przetwarzania i ponownego użycia obiektów cyfrowych wykorzystywanych w badaniach naukowych (takich jak publikacje, dane i oprogramowanie) zgodnie z zasadami przewodnimi FAIR (ang. Findable, Accessible, Interoperable and Reusable), czyli zasadami współdzielenia wyników naukowych, tak aby były one wyszukiwalne, dostępne, wspierały otwarte standardy w zakresie interoperacyjności oraz były możliwe do ponownego wykorzystania w badaniach i pracach naukowych.

W ramach prowadzonej przez Komisję Europejską polityki powołana została asocjacja europejska EOSC aisbl zrzeszająca ponad 100 jednostek: rządowych, uczelni, jednostek badawczo-rozwojowych oraz jednostek z obszaru gospodarki, zainteresowanych wprowadzeniem w życie koncepcji otwartych danych. Powołane w ramach EOSC aisbl komitet sterujący (General Assembly), grupa wdrożeniowa EOSC oraz grupy robocze pracują nad określeniem zasad i planu otwartych danych i otwartej nauki zgodnie z zasadami FAIR.

Kolejnym krokiem urzeczywistnienia budowy EOSC jest dostarczenie usług, które wykorzystane zostaną przez naukę i gospodarkę europejską, ale również dowolną inną zainteresowaną organizację na świecie. Dotyczy to przede wszystkim wyników prac badawczych finansowanych przez Komisję Europejską w ramach programów m.in. Horizon Europe, Eurofusion, EuroHPC, jak również grantów krajowych finansowanych przez kraje członkowskie.

Przeprowadzony został wieloetapowy dialog techniczny, w wyniku którego wyłoniono konsorcjum złożone z operatorów usług i infrastruktury w środowisku akademickim i komercyjnym:
1) Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe – główny wykonawca,
2) Safespring (Szwecja) – podwykonawca,
3) Nordunet (Dania) – podwykonawca.

Zdaniem Macieja Brzeźniaka, architekta rozwiązania, prestiżowy kontrakt uzyskany przez PCSS dotyczący budowy środowiska produkcyjnego dla europejskiej przestrzeni badawczej w latach 2024-2026 z możliwością przedłużenia do grudnia 2027, wykorzystany zostanie przez kilkadziesiąt tysięcy użytkowników.

Usługi wraz z infrastrukturą stanowią rozproszony system udostępniony w centrach danych PCSS oraz Safespring z pomocą NORDUNET – operatora sieci w krajach bałtyckich

Dr inż. Norbert Meyer, koordynator działań, potwierdza możliwość wykorzystania usług Krajowego Magazynu Danych (Uniwersalna infrastruktura dla składowania i udostępniania danych oraz efektywnego przetwarzania dużych wolumenów danych w modelach HPC, BigData i sztucznej inteligencji), projektu sfinansowanego z funduszy strukturalnych PO IR w ramach działania 4.2 – budowy infrastruktury badawczej dla nauk.