Pierwszy szkolny dzwonek z udziałem PCSS

Pierwszy szkolny dzwonek z udziałem PCSS
Pierwszy szkolny dzwonek z udziałem PCSS. Początek września nieodłącznie kojarzy się z rozpoczęciem roku szkolnego. Tym razem, współuczestnicząc w programie „Szkoła z klasą 2.0” wraz z partnerami z Centrum Edukacji Obywatelskiej, Fundacji Agory i organizatorów projektu „Jarocin – Kreatywna Szkoł@” Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe miało zaszczyt tworzyć wydarzenie niecodzienne: oficjalną inaugurację nauczania w sezonie 2012/2013 wraz z demonstracją rozwiązań dla Szkoły Przyszłości.

Po części oficjalnej, w której głos zabrała m.in. p. minister edukacji, Krystyna Szumilas, przybyli goście, uczniowie, rodzice i grono pedagogiczne Szkoły Podstawowej nr 2 w Jarocinie mieli okazję uczestniczyć w prowadzonych na żywo lekcjach przyrody, języka angielskiego, muzyki i historii z wykorzystaniem technologii udostępnianych przez PCSS. Wybrani uczniowie w zaaranżowanych klasach korzystali z interaktywnego stołu, wideokonferencji wysokiej jakości, bibliotek cyfrowych i interaktywnej tablicy.

Całość eksperymentu śledziły kamery telewizji naukowej PlatonTV, działającej w ramach projektu Platon, przybliżając zebranym szczegóły zajęć na wielkim ekranie wizualizacyjnym. Na nim też wyświetlono specyficzną lekcję historii, której udzieliła Małżonka Prezydenta RP, Pani Anna Komorowska, opowiadając o historii Belwederu.

Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć oraz materiału wideo z tego wydarzenia.

Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe – technologie dla szkoły przyszłości

Lekcja historii
Dzięki wykorzystaniu telewizji działającej w ramach polskiego środowiska naukowego zajrzymy do Belwederu; po historycznych miejscach oprowadzi nas Małżonka Prezydenta RP, Pani Anna Komorowska. A na miejscu, w Jarocinie, wszystko to zobaczymy na wielkiej ścianie projekcyjnej złożonej z 64 monitorów HD, tworzących razem unikalną przestrzeń wizualizacji obrazów o ultrawysokiej rozdzielczości.

Lekcja języka angielskiego
Nowoczesna technologia pozwala uzyskać dostęp do miejsc, narzędzi, obiektów i ludzi oddalonych od placówki edukacyjnej nawet o tysiące kilometrów. Przy użyciu systemu bibliotek cyfrowych znajdziemy kopie źródeł piśmienniczych znajdujących się w zasobach polskich bibliotek naukowych i publicznych, a uczniowie będą w stanie przeprowadzić zdalną rozmowę z „native speakerem” języka wykorzystując wysokiej jakości system wideokonferencji.

Lekcja przyrody
O ileż łatwiej prowadzić zajęcia mając do dyspozycji wirtualne modele trójwymiarowe obiektów, którymi można dowolnie manipulować, zmieniać ich położenie i wprawiać w ruch? Kładąc nacisk na interakcję użytkownika z obrazem udało się sprząc w scenariusz lekcji o Ziemi prototypowe systemy wzbogaconej rzeczywistości, wirtualnego laboratorium natury oraz interaktywnego stołu dotykowego do grupowej pracy uczniów poznających środowisko przyrodnicze świata.

Szkoła z klasą 2.0, Honorowy patronat MEN

Partnerzy wydarzenia:

Gazeta Wyborcza, Centrum Edukacji Obywatelskiej,
Kreatywna Szkoła, Urząd Miejski w Jarocinie, Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe

Ulotka informacyjna Jarocin 2012