Polskie akcenty na Quantum World Congress 2023

Polskie akcenty na Quantum World Congress 2023

Czy przyszłość gotowa jest na rozwiązania kwantowe? To jedno z pytań, jakie postawili przed uczestnikami organizatorzy drugiej edycji Światowego Kongresu Kwantowego, który przez trzy dni (26-28.09.2023 r.) gościł w Tysons w stanie Wirginia. W wydarzeniu, skupiającym przedstawicieli nauki, biznesu oraz inwestorów z całego świata, wziął udział dyrektor PCSS – dr inż. Cezary Mazurek.

Leki ratujące życie, precyzyjne prognozy pogody, zoptymalizowane łańcuchy dostaw, rozwiązania dotyczące zmian klimatycznych. To, co kiedyś wydawało się science fiction, wkrótce będzie możliwe dzięki technologii kwantowej. Właśnie z takim założeniem zorganizowano Quantum World Congres, będący miejscem spotkań wizjonerów technologii kwantowej, decydentów, badaczy, liderów biznesu i inwestycji oraz studentów.

Podczas tegorocznej edycji nie zabrakło cenionych prelegentów; jednym z gości Kongresu był dr Erwina Gianchandaniego, zastępca dyrektora Dyrekcji ds. Technologii, Innowacji i Partnerstw w Narodowej Fundacji Nauki. Dr Gianchandani kieruje nowo utworzoną Dyrekcją TIP, której zadaniem jest badanie przyszłości innowacji kwantowych oraz tego, w jaki sposób technologia, innowacje i partnerstwa będą wywierać wpływ na postęp na świecie.

W ramach Kongresu odbyły się liczne wydarzenia towarzyszące, takie jak International Forum, podczas których Polska reprezentowana była przez dyrektora PCSS – dr. inż. Cezarego Mazurka. Dr Mazurek wziął także aktywnie udział w panelu „Data Centers”, w którym występował na zaproszenie Hanhee Paik z IBM Quantum w rozmowie typu Fire Chat pt. The Quantum Datacenter: Its Technology and Impact.