Projekt Mars 2013: eksperymenty na Saharze

Projekt Mars 2013: eksperymenty na Saharze
Austriackie Forum Kosmiczne w ramach programu PolAres, przygotowało symulację wyprawy na Marsa, którą w 2030 roku planuje Europejska Agencja Kosmiczna (ESA). Na miejsce, przeprowadzonych w lutym, eksperymentów wybrano Północną Saharę. Zespół PlatonTV, który przyglądał się pracom naukowców z bliska, przygotowuje materiały filmowe z wyprawy. Już teraz uchylamy rąbka tajemicy…

Wybór Sahary, jako miejsca eksperymentów nie był przypadkowy. Ekspedycja naukowa – „Mars 2013” –miała bowiem na celu przygotowanie przyszłych bezzałogowych misji na Marsa, a Sahara jest jednym z tych miejsc na Ziemi, które łącząc ze sobą ekstremalne warunki pogodowe i odpowiednie ukształtowanie terenu, idealnie pasuje do prowadzenia tego typu testów.

W ekspedycji wzięły udział zespoły badawcze z całego świata. W specyficznych warunkach miały one możliwość testowania urządzeń w warunkach polowych, uwzględniających warunki geologiczne zbliżone do tych występujących na czerwonej planecie.

Wśród testowanych urządzeń znalazły się m.in. kombinezony kosmiczne „Aouda”, Hanveyer, czyli zdalnie obsługiwana stacja pogodowa, stworzona przez zespół z GLXP Space Technologies (Węgry), trzy łaziki (Puli Rover, Magma White Rover, Cliffbot) oraz kapsuła awaryjna.

Podczas pobytu w Maroku naukowcom i astronautom towarzyszyła ekipa filmowa Naukowej Interaktywnej Telewizji PLATON, rejestrująca wszystkie doświadczenia. Obecnie przygotowywane są materiały filmowe z wyprawy.

Oto jeden z nich…