Międzynarodowe sympozjum ETD2010

Międzynarodowe sympozjum ETD2010

W dniach 16-18 czerwca br. w Austin (TX, USA) odbyło się trzynaste międzynarodowe sympozjum na temat elektronicznych prac dyplomowych i dysertacji ETD2010 zorganizowane przez organizację NDLTD. Na sympozjum tym pracownicy instytucji naukowych z całego świata wymieniali się doświadczeniami związanymi z popularyzowaniem idei elektronicznych prac dyplomowych i dysertacji (w skrócie ETD), a także gromadzeniem i udostępnianiem tego typu prac. Prezentowano główne działania podejmowane w tym zakresie w USA, Kanadzie, wybranych krajach Ameryki Środkowej i Południowej, a także w Afryce i Europie.

W czasie sympozjum miały miejsce dwa wykłady zaproszone. Pierwszy z nich, rozpoczynający konferencję, wygłosił Larry Johnson (CEO, The New Media Consortium). Wykład ten zatytułowany był „Seven Channels of Change: How Technology is Unfolding, Everywhere We Look” (Siedem kanałów zmian: Jak rozwija się technika, wszędzie gdzie patrzymy). Jako tytułowe siedem kierunków rozwoju Larry Johnson wymienił:

“Computing in Three Dimensions” (obliczenia w trzech wymiarach)
“Games Are Reality” (gry to rzeczywistość)
“Keyboards are for Older People” (klawiatury są dla starszych)
“Users ARE the Content” (użytkownicy to treść)
“Collective Intelligence is the New Knowledge” (zbiorowa inteligencja to nowa wiedza)
“The People Are the Network” (ludzie to sieć)
„The network is everywhere” (sieć jest wszędzie)

Ze względu na lokalizację tegorocznej edycji sympozjum, większość prezentacji związana była z pracami realizowanymi w USA lub pobliskich krajach, w tym również na tak prestiżowych uczelniach jak Stanford czy Yale. Doświadczenia europejskie prezentowała m.in. Agnieszka Lewandowska z PCSS, omawiając agregowanie przez Federację Bibliotek Cyfrowych informacji o ETD z polskich bibliotek cyfrowych i przesyłanie tych informacji do portalu DART-Europe. Prezentacja sytuacji w Polsce wzbudziła duże zainteresowanie. Uczestnicy sympozjum zadali szereg pytań, a interesował ich przede wszystkim model organizacyjny i techniczny funkcjonowania FBC, zasady automatycznej selekcji materiałów przekazywanych do DART-Europe oraz oczywiście kierunki rozwoju FBC.