Pilotażowe testy projektu „Wielkopolskie Centrum Telemedycyny”

Pilotażowe testy projektu „Wielkopolskie Centrum Telemedycyny”
Projekt „Wielkopolskie Centrum Telemedycyny: poprawa dostępności specjalistycznych usług medycznych i jakości leczenia w Wielkopolsce” (WCT) wszedł obecnie w fazę pilotażowych testów platformy telekonsultacji medycznych. 11.08.2011 r. w siedzibie Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego w Poznaniu odbyło się spotkanie inaugurujące, w którym uczestniczyli przedstawiciele ośmiu wytypowanych do pilotażu szpitali z Wielkopolski.

W sierpniu na serwerach PCSS zainstalowana zostanie pierwsza wersja platformy telekonsultacyjnej, która umożliwi lekarzom z wybranych jednostek przeprowadzanie telekonsultacji z Kliniką Chirurgii Urazowej, Leczenia Oparzeń i Chirurgii Plastycznej w Poznaniu. Budowana platforma osiągnie pełną dojrzałość do końca kwietnia 2012 r. i obsługiwać będzie łącznie co najmniej 26 szpitali w Wielkopolsce.

Wśród placówek, które w pierwszej kolejności mają możliwość weryfikacji funkcjonalności platformy telekonsultacji i szansę na aktywny udział w dalszych pracach wdrożeniowych znalazły się:

1. Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Czarnkowie
2. Wojewódzki Szpital Zespolony w Koninie
3. Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Kościanie
4. Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Krotoszynie
5. Wojewódzki Szpital Zespolony w Lesznie
6. Szpital Specjalistyczny im. Stanisława Staszica w Pile
7. Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Szamotułach
8. Szpital Powiatowy im. Alfreda Sokołowskiego w Złotowie

Opinie Koordynatorów Medycznych i Koordynatorów Technicznych z powyższych szpitali, będą stanowiły wytyczne dla Wykonawcy systemu, a nabyte doświadczenie będzie mogło być wykorzystane przez inne jednostki, które zostaną włączone do projektu w dalszych jego fazach.

 

Foto. M. Madaj (PCSS)