Podpisano „Deklarację prostego języka”

Podpisano „Deklarację prostego języka”

Podczas V Forum Prostego Języka „Prosto i Kropka” zorganizowanego w siedzibie Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, podpisano „Deklarację prostego języka”. Dokument podpisało kilkanaście instytucji w tym, reprezentowane przez Roberta Pękala, Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe, Urząd Miasta Poznania oraz Uniwersytet im. Adama Mickiewicza.

Sygnatariusze, podpisując deklarację, zobowiązali się m.in. do tego, by:

  • dążyć do tego, aby pracownicy urzędu doskonalili kompetencje niezbędne do przestrzegania zasad prostego języka w mowie i piśmie,
  • tworzyć standardy językowe i zachęcać pracowników do ich stosowania,
  • uwrażliwiać pracowników na potrzeby innych – bez względu na wiek, poziom niepełnosprawności czy poziom wykształcenia,
  • wprowadzać rozwiązania zgodnie z ideą prostego języka oraz propagować je wśród innych.

Po raz pierwszy dokument ten został podpisany 3 października 2018 roku przez przedstawicieli ministerstw i innych instytucji ważnych dla prostego języka. W kolejnych latach do inicjatywy dołączały następne podmioty państwowe i samorządowe. Obok PCSS-u, podczas Forum deklarację podpisali przedstawiciele Urzędu Miasta Poznania, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego oraz Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu. Łącznie w Polsce deklarację prostego języka podpisało już 68 instytucji różnego typu.

V edycja forum stała się okazją do wymiany doświadczeń i podsumowań dotychczasowych działań. Część wykładową otworzył prof. UAM dr hab. Jarosław Liberek, który podkreślił, że prosty język staje się niezbędnym elementem sprawnej administracji. Odbyła się też dyskusja; wszyscy jej paneliści zgodzili się, że taki model komunikacji to konieczność. Podkreślili, że żyjemy w świecie, w którym co chwila docierają do nas nowe wiadomości, a w natłoku informacji trudno wyłowić to, co naprawdę ważne. Dlatego potrzebne są zwięzłe i przystępne komunikaty.