Portale społecznościowe – nowa jakość wirtualnego świata, nowe zagrożenia

Portale społecznościowe – nowa jakość wirtualnego świata, nowe zagrożenia
O niebezpieczeństwach związanych z korzystaniem z portali społecznościowych oraz tym, jak je minimalizować, w miniony piątek w Zespole Szkół Łączności mówił Gerard Frankowski z Zespołu Bezpieczeństwa PCSS.

Konferencja w ZSŁ w Poznaniu została w całości poświęcona tematyce portali społecznościowych. Gerard Frankowski z Zespołu Bezpieczeństwa PCSS zgromadzonym nauczycielom i uczniom opowiedział o zasadach bezpieczeństwa, jakich każdy powinien przestrzegać, korzystając np. z bardzo popularnego ostatnio portalu Facebook. Spejalista z PCSS przypominał, że należy pamiętać przede wszystkim o tym, by jak najmniej korzystać z obcych komputerów. Każde urządzenie, które nie należy do nas może posiadać specjalne oprogramowanie, dzięki któremu hakerzy mogą łatwo zdobyć nasze hasła, a następnie uzyskać dostęp do naszych kont społecznościowych, pocztowych, czy bankowych. Dane i inne cenne dla użytkowników informacje nieuczciwe osoby moga pozyskać również studiując historię przeglądarki internetowej, z której użytkownicy korzystają np. w kafejkach internetowych, lub najzwyczajniej zaglądając im przez ramię.

Samo korzystanie z właśnego komputera nie eliminuje jednak niebezpieczeństwa cyberataku. Podstawą jest posiadanie aktualnego oprogramowania i programu antywirusowego. Niezwykle ważne jest też odpowiednie zabezpieczanie swoich danych poprzez hasła, które po pierwsze powinny byc rożne dla każdego konta (inne do skrzynki e-mailowej, dla konta bankowości elektronicznej, portalu społecznościowego itd.), po drugie powinny być regularnie zmieniane. Sama budowa hasła ma również być nie lada wyzwaniem dla potencjalnego hakera. Tylko kombinacje o długości min. 9 znaków, składające się cyfr i innych nietypowych znaków, które nie tworzą istniejących już słów, dają duże poczucie bezpieczeństwa. Portale społecznościowe warto także uruchamiać w osobnej przeglądarce, gdy równocześnie korzystamy z kilku innych witryn internetowych, a opuszczać każdy portal należy zawsze poprzez opcję „wyloguj”, nigdy jedynie wyłączając zakładkę lub okno przeglądarki.

Ostatnia zasada bezpieczeństwa online jest z pozoru oczywista, często jednak użytkownicy zapominają o niej, kuszeni wyjątkowymi propozycjami. „Wyjątkowe okazje istnieją, ale bez przesady, nie kupimy supernowoczesnego telewizora za 10 zł, pamiętajmy o zdrowym rozsądku” – przekonywał podczas konferencji Gerard Frankowski. Zdrowym rozsądkiem powinniśmy się kierować również wtedy, gdy dostajemy linki i maile o podejrzanej treści, których nadawcami są nasi znajomi lub administrator konta. „Nigdy nie podawajmy żadnych danych, a juz na pewno hasła w odpowiedzi na wiadomości mailowe od rzekomego administratora. Przecież od tego właśnie administrator jest administratorem, żeby wszelkich niezbędnych zmian wewnątrz naszego konta dokonywac bez naszej zgody i konieczności posiadania naszego hasła” – podsumował Gerard Frankowski.

W trakcie konferencji o szansach i zagrożeniach wynikających z korzystania z portali społecznościowych mówili również socjolog – dr Radomir Miński oraz kom. Maciej Maćkowiak z Wydziału Przestępstw Gospodarczych Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu. Więcej informacji na temat bezpieczeństwa w internecie i nie tylko, na stronach Zespołu Bezpieczeństwa PCSS: security.psnc.pl.