Sezon na humanistykę cyfrową: Infrastruktura badawcza Dariah.Lab dostępna dla Poznaniaków

Sezon na humanistykę cyfrową: Infrastruktura badawcza Dariah.Lab dostępna dla Poznaniaków

21 i 22 listopada UAM, PCSS, Politechnika Poznańska oraz Instytut Badań Literackich PAN otwierają swoje drzwi dla wszystkich, którzy interesują się kulturą, sztuką, historią i nowymi technologiami. W tych miejscach będzie można sprawdzić efekty pracy laboratoriów Dariah.Lab, stworzonych w ramach ogólnopolskiego projektu DARIAH-PL, poświęconego sztuce i humanistyce w wersji cyfrowej. Narzędzia i rozwiązania stworzone w tych jednostkach oparte są w dużej mierze na sztucznej inteligencji.

Podczas prezentacji dowiemy się jak stworzyć przebojową piosenkę w oparciu o reakcje fizjologiczne słuchaczy na wybrane dźwięki. Przekonamy się jak cyfrowa analiza odręcznych – nie zawsze czytelnych – notatek może wspomóc tłumaczy symultanicznych. Odkryjemy sekret przemiany starych nagrań VHS oraz rodzinnych zdjęć w pliki z pamięci komputera czy smartfona. Posłuchamy materiałów nagraniowych zarejestrowanych podczas etnomuzykologicznych prac terenowych w Wielkopolsce. Zobaczymy i przetestujemy też m.in. unikatowe repozytorium gazety „Kaliszanin”, przywiezione do Polski z archiwów cenzury rosyjskiej w Bibliotece w Sankt Petersburgu tuż przed wybuchem wojny na Ukrainie, a także cyfrową dokumentację pałacu w Turwi, który został zeskanowany w całości przy użyciu techniki 3D.

We wtorek, 21 listopada zapraszamy na część wykładową do Auli Lubrańskiego Collegium Minus UAM. Pokazy na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza, Politechnice Poznańskiej oraz w Instytucie Badań Literackich PAN i PCSS odbędą się następnego dnia. Wstęp na wydarzenie jest darmowy, jednak ze względów organizacyjnych konieczna jest wcześniejsza rejestracja.

Szczegółowy program seminarium oraz link do rejestracji dostępne są na stronie projektu.