Stoisko PCSS i Konsorcjum PIONIER na SC23

Stoisko PCSS i Konsorcjum PIONIER na SC23

Tegoroczna konferencja Supercomputing, goszcząca w Colorado Convention Center w Denver, obfitowała w spotkania, rozmowy i dyskusje, a także w liczne prezentacje i demonstracje. Na wspólnym stoisku PCSS i Konsorcjum PIONIER prezentowano najnowsze osiągnięcia w dziedzinie obliczeń kwantowy, a także usługi i aplikacje realizowane w ramach projektów badawczych z zakresu nauk cyfrowych, przemysłu i innowacji społecznych, takich jak PRACE-LAB, PRACE-LAB2, TEXTAROSSA oraz HiDALGO2.

Podczas wydarzenia polskie środowisko naukowe reprezentowane było na wspólnym stoisku PCSS oraz Konsorcjum PIONIER. Oprócz wspomnianych projektów, prezentowano podstawy działania oraz zdalne demo funkcjonowania systemu ORCA Computing PT-1, którego konstrukcja oparta została na kwantowych systemach fotonicznych. O systemie można przeczytać tutaj.

Tradycyjnie podczas trwania konferencji SC ogłaszane są najnowsze rankingi, związane z HPC: TOP500, Green 500 oraz IO 500. System przechowywania danych HPC zbudowany i obsługiwany przez PCSS znalazł się na prestiżowej liście IO500, która porównuje najszybsze systemy przechowywania danych HPC na świecie. PCSS osiągnął 10. pozycję w kategorii Production oraz pozycję 161. na liście Full. O szczegółach pisaliśmy w artykule „System przechowywania danych HPC w PCSS po raz pierwszy na liście IO500 SC23”.

W 62. odsłonie listy TOP500, najszybszych superkomputerów na świecie, znalazły się cztery polskie superkomputery: Athena (miejsce 155), Altair (miejsce  221), Helios (miejsce 291) i Ares (miejsce 404). Altair i Ares są częścią krajowej infrastruktury HPC finansowanej w ramach projektu PRACE-LAB (POIR.04.02.00-00-B001/18). Systemy projektu PRACE-LAB znajdują się również na liście Green500, która obejmuje najbardziej energooszczędne systemy HPC.

Wydarzeniom SC23 towarzyszył stworzony specjalnie na tę okazję blog, na którym można było śledzić relacje ze stoiska, a także znaleźć materiały informacyjne. W serwisie znalazły się również panoramy wykonane w technologii 3D, czyli wirtualne wycieczki po siedzibie PCSS, podczas których można zajrzeć do serwerowni, na dach CBPIO, a także do centrum zarządzania siecią.

30 years of innovation for science in Poland