Aeroklub Poznański, Urząd Miejski w Grodzisku Wielkopolskim, Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe oraz zarządzająca lotniskiem spółka Aeroport zapraszają w sobotę 3 czerwca 2023 roku na odlotowy Dzień Dziecka na lotnisku w Kąkolewie. Na najmłodszych pasjonatów lotnictwa będzie czekać wiele atrakcji.
Gry i zabawy z licznymi nagrodami, a także malowanie buziek, kolorowe warkoczyki oraz bańki mydlane – to wszystko czeka na uczestników sobotniego wydarzenia. Nie zabraknie dmuchanych zamków i oczywiście latających samolotów, szybowców oraz dronów!
Dodatkowo druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Kąkolewie przygotują strażackie atrakcje dla najmłodszych. Swoje stoiska wystawi Orlen Grupa Akrobacyjna Żelazny, Narodowy Bank Polski oraz grupy rekonstrukcyjne.
Za dodatkową opłatą będzie można odbyć lot zapoznawczy szybowcem lub samolotem. Na miejscu będzie czekać również strefa gastronomiczna.
Zabawa zacznie się o godzinie 13.00 i potrwa do 17.00. Zapraszamy!
30-lecie Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego
2023-09-18
13 i 14 września 2023 roku Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe obchodziło trzydziestolecie swojej działalności. Pracownicy, współpracownicy, partnerzy oraz zaproszeni goście mieli okazję nie tylko do wspólnego świętowania, ale także do spotkania i podsumowania wielu lat aktywności poznańskiego Centrum.
PSNC Podcast: Jak rozmawiać z maszyną, czyli interfejs: człowiek-komputer
2023-08-31
Zapraszamy na dwie części czwartego odcinka popularnonaukowego cyklu PSNC Podcast. W rozmowie z dr. Mikołajem Buchwaldem z Działu Usług Internetu Przyszłości Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego poruszamy zagadnienie, związane z interfejsami człowiek-maszyna.
Nowe funkcjonalności BIP Rady Miasta Poznania
2023-08-29
Gruntowne odświeżenie Biuletynu Informacji Publicznej Rady Miasta Poznania, możliwe było dzięki ścisłej współpracy, konsultacjom i dokładnej analizie potrzeb użytkowników, przygotowanej przez Biuro Cyfryzacji i Cyberbezpieczeństwa UMP przy współpracy z Wydziałem Informatyki oraz Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego.
Europejska Nagroda Obywatelska dla słuchowisk ambisonicznych
2023-07-18
Słuchowiska ambisoniczne dla dzieci niewidomych i niedowidzących, stworzone we współpracy Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego ze Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych w Owińskach, Radiem Meteor oraz Festiwalem Słuchowisk, zostały uhonorowane Europejską Nagrodą Obywatelską 2023 (European Citizen's Prize).
Komunikat związany z awarią centralnego węzła infrastruktury danych PCSS
2023-07-11
W związku z zaistniałą awarią w dniu wczorajszym (10.07.2023) informujemy, że krytyczny stan awarii został już rozwiązany. Zostały wdrożone procedury wymiany wszystkich uszkodzonych komponentów, rekonfiguracji i odtwarzania zasobów na nowych systemach. W tle trwają procesy odtwarzania węzła infrastruktury danych po awarii i sukcesywne przywracanie pełnej funkcjonalności usług. W najbliższym czasie mogą wystąpić krótkie przerwy w działaniu niektórych usług i serwisów.
Komunikat związany z awarią centralnego węzła infrastruktury danych PCSS
2023-07-10
10 lipca 2023 od godzin porannych systemy techniczne PCSS doznały rozległej awarii w obrębie działania węzła infrastruktury danych co skutkowało brakiem dostępu do dużej ilości usług utrzymywanych w Centrum Danych. Awaria wywołała uruchomienie automatycznego systemu dbałości o spójność danych w celu ich zabezpieczenia. Tym samym zdarzenie spowodowało niespotykany na skalę dotychczasową brak dostępu do usług, m.in. część funkcji systemu Nabór, MPK Poznań oraz wewnętrznych systemów PCSS. Awaria ma charakter losowy i nie jest efektem działania osób trzecich.
Zapraszamy na Noc Naukowców 2023!
2023-09-21
Jak nagrać profesjonalny podcast, do czego służy komputer kwantowy i dlaczego warto wrócić do fotografii analogowej? Na te i wiele innych pytań odpowiemy w tę jedyną noc, Noc Naukowców. Już 29 września zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie, łączące naukę z zabawą. Czekamy na Was w siedzibie PCSS!
Za nami II edycja konferencji DataComp
2023-09-21
Dwudniowe wydarzenie (19 i 20 września 2023 r.), organizowane przez Centrum Informatyczne TASK w Gdańsku, miało na celu prezentację wyników prac naukowych zrealizowanych z wykorzystaniem usług IT wypracowanych w projektach Krajowy Magazyn Danych, PRACE-LAB oraz PRACE-LAB2, koordynowanych przez PCSS z udziałem 8 innych jednostek – członków Konsorcjum PIONIER. Organizatorem programowym konferencji było Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe.
Spotkanie CDKL5 w Tokio
2023-09-20
21 i 22 września 2023 roku naukowcy, eksperci i lekarze spotkają się w Tokio na CDKL5 Asia "For the Advancement of Understanding and Treatment of CDKL5 Deficiency Disorder” - wydarzeniu poświęconemu zespołowi niedoboru CDKL5 (CDD). Podczas konferencji prezentację wyników prac w projekcie INSENSION przedstawi Michał Kosiedowski z Działu Usług Internetu Przyszłości PCSS.
O projekcie DARIAH-PL na Festiwalu ŚwiatłoSiła 2023
2023-09-05
2 dni inspiracji, blisko 80 wykładów i warsztatów fotograficznych oraz filmowych, a także otwarte strefy studio - to tylko niektóre z atrakcji tegorocznego ŚwiatłoSiła Festiwalu Foto-Video, który 6 i 7 września zagości w Gdańsku. W wydarzeniu wezmą udział przedstawiciele Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego, by szerszej publiczności zaprezentować projekt DARIAH-PL.
Zapraszamy na warsztaty Art & Science Lab
2023-09-01
Od 9 września 2023 roku zapraszamy na cykl warsztatów oraz wykładów, dotyczących łączenia praktyk artystycznych technologicznych i naukowych. Wydarzenie jest realizowane we współpracy pomiędzy Fundacją Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk, Laboratorium art&science PSNC Future Labs oraz Pawilonem, odziałem Galerii Miejskiej Arsenał.
Zapraszamy na VIII Forum BioGIS 2023
2023-08-09
Podczas VIII Forum BioGIS, które odbędzie się 29-30 listopada 2023 r. w Poznaniu, zostaną zaprezentowane wyniki realizacji projektów cyfryzacji archiwalnych zbiorów przyrodniczych, realizowanych i finansowanych w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa, w tym projektu AMUNATCOLL zrealizowanego przez Wydział Biologii UAM i PCSS, zamieszczonego w repozytorium Krajowego Magazynu Danych finansowanego z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój.
Badania PCSS i UAM: jak COVID-19 wpłynął na aktywności na świeżym powietrzu?
2023-07-27
W ramach współpracy Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego z Uniwersytetem im. A. Mickiewicza w Poznaniu przeprowadzono badania mające na celu przedstawienie modeli amatorskiego uprawiania sportu podczas ograniczeń COVID-19, dotyczących aktywności na świeżym powietrzu. Wyniki badań opublikowano w najnowszym numerze czasopisma uniwersyteckiego "Człowiek i społeczeństwo".
O PCSS i projekcie INSENSION w „Psychology Today”
2023-07-24
W najnowszym wydaniu amerykańskiego dwumiesięcznika "Psychology Today" ukazał się wywiad z Edem Fennellem, z którym współpracuje Michał Kosiedowski - Kierownik Działu Usług Internetu Przyszłości PCSS, przygotowując kolejne etapy prac w projektach rozwijających technologię wsparcia interakcji z otoczeniem osób z głęboką wieloraką niepełnosprawnością intelektualną. Zachęcamy do lektury artykułu.
Wywiad z Bartoszem Belterem na temat infrastruktur badawczych i roli SLICES w Europie
2023-06-03
SLICES jest nową infrastrukturą badawczą na mapie drogowej ESFRI, zrzeszającą 21 partnerów z 14 krajów. Celem aktualnych prac w konsorcjum jest zapewnienie wsparcia ze strony krajów członkowskich oraz Komisji Europejskiej w procesie budowy nowoczesnej infrastruktury badawczej do badań o zasięgu europejskim. Bartosz Belter - Kierownik Działu Sieci Nowych Generacji PCSS udzielił wywiadu, przybliżając specyfikę projektu.
Raport Quantum Computing ’22
2023-01-03
Zapraszamy do zapoznania się z efektami działalności Polskiego Węzła Obliczeń Kwantowych – IBM Quantum w ramach pierwszego etapu działalności w 2022 roku. Dokument jest wynikiem współpracy wielu zespołów naukowo-badawczych w kraju i powstał na bazie wykonanych zadań analitycznych, programistycznych i eksperymentalnych z wykorzystaniem dostępu do infrastruktury zasobów komputerów kwantowych IBM Quantum.
Raport 2022: cyfrowa nauka, gospodarka i społeczeństwo
2022-12-21
Zapraszamy do zapoznania się z Raportem 2022 – sprawozdaniem z działalności Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego w 2022 roku. W dziesięciu tematycznych rozdziałach omawiamy najistotniejsze wyzwania i prezentujemy rezultaty wybranych prac.
Projekty POIR doceniane na całym świecie
2022-12-01
W 49/2022 numerze tygodnika "Polityka" pojawił się artykuł przygotowany przez Ośrodek Przetwarzania Informacji na temat kilku projektów z Mapy Kluczowej Infrastruktury Badawczej MEIN: PRACE-LAB, NLPQT, DARIAH. Dwa tych projektów - PRACE-LAB oraz DARIAH - koordynowane są przez Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe. PCSS jest również partnerem projektu NLPQT.
30-lecie Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego
2023-09-18
13 i 14 września 2023 roku Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe obchodziło trzydziestolecie swojej działalności. Pracownicy, współpracownicy, partnerzy oraz zaproszeni goście mieli okazję nie tylko do wspólnego świętowania, ale także do spotkania i podsumowania wielu lat aktywności poznańskiego Centrum.
Zapraszamy na Noc Naukowców 2023!
2023-09-21
Jak nagrać profesjonalny podcast, do czego służy komputer kwantowy i dlaczego warto wrócić do fotografii analogowej? Na te i wiele innych pytań odpowiemy w tę jedyną noc, Noc Naukowców. Już 29 września zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie, łączące naukę z zabawą. Czekamy na Was w siedzibie PCSS!
Badania PCSS i UAM: jak COVID-19 wpłynął na aktywności na świeżym powietrzu?
2023-07-27
W ramach współpracy Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego z Uniwersytetem im. A. Mickiewicza w Poznaniu przeprowadzono badania mające na celu przedstawienie modeli amatorskiego uprawiania sportu podczas ograniczeń COVID-19, dotyczących aktywności na świeżym powietrzu. Wyniki badań opublikowano w najnowszym numerze czasopisma uniwersyteckiego "Człowiek i społeczeństwo".
PSNC Podcast: Jak rozmawiać z maszyną, czyli interfejs: człowiek-komputer
2023-08-31
Zapraszamy na dwie części czwartego odcinka popularnonaukowego cyklu PSNC Podcast. W rozmowie z dr. Mikołajem Buchwaldem z Działu Usług Internetu Przyszłości Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego poruszamy zagadnienie, związane z interfejsami człowiek-maszyna.
Za nami II edycja konferencji DataComp
2023-09-21
Dwudniowe wydarzenie (19 i 20 września 2023 r.), organizowane przez Centrum Informatyczne TASK w Gdańsku, miało na celu prezentację wyników prac naukowych zrealizowanych z wykorzystaniem usług IT wypracowanych w projektach Krajowy Magazyn Danych, PRACE-LAB oraz PRACE-LAB2, koordynowanych przez PCSS z udziałem 8 innych jednostek – członków Konsorcjum PIONIER. Organizatorem programowym konferencji było Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe.
O PCSS i projekcie INSENSION w „Psychology Today”
2023-07-24
W najnowszym wydaniu amerykańskiego dwumiesięcznika "Psychology Today" ukazał się wywiad z Edem Fennellem, z którym współpracuje Michał Kosiedowski - Kierownik Działu Usług Internetu Przyszłości PCSS, przygotowując kolejne etapy prac w projektach rozwijających technologię wsparcia interakcji z otoczeniem osób z głęboką wieloraką niepełnosprawnością intelektualną. Zachęcamy do lektury artykułu.
Nowe funkcjonalności BIP Rady Miasta Poznania
2023-08-29
Gruntowne odświeżenie Biuletynu Informacji Publicznej Rady Miasta Poznania, możliwe było dzięki ścisłej współpracy, konsultacjom i dokładnej analizie potrzeb użytkowników, przygotowanej przez Biuro Cyfryzacji i Cyberbezpieczeństwa UMP przy współpracy z Wydziałem Informatyki oraz Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego.
Spotkanie CDKL5 w Tokio
2023-09-20
21 i 22 września 2023 roku naukowcy, eksperci i lekarze spotkają się w Tokio na CDKL5 Asia "For the Advancement of Understanding and Treatment of CDKL5 Deficiency Disorder” - wydarzeniu poświęconemu zespołowi niedoboru CDKL5 (CDD). Podczas konferencji prezentację wyników prac w projekcie INSENSION przedstawi Michał Kosiedowski z Działu Usług Internetu Przyszłości PCSS.
Wywiad z Bartoszem Belterem na temat infrastruktur badawczych i roli SLICES w Europie
2023-06-03
SLICES jest nową infrastrukturą badawczą na mapie drogowej ESFRI, zrzeszającą 21 partnerów z 14 krajów. Celem aktualnych prac w konsorcjum jest zapewnienie wsparcia ze strony krajów członkowskich oraz Komisji Europejskiej w procesie budowy nowoczesnej infrastruktury badawczej do badań o zasięgu europejskim. Bartosz Belter - Kierownik Działu Sieci Nowych Generacji PCSS udzielił wywiadu, przybliżając specyfikę projektu.
Europejska Nagroda Obywatelska dla słuchowisk ambisonicznych
2023-07-18
Słuchowiska ambisoniczne dla dzieci niewidomych i niedowidzących, stworzone we współpracy Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego ze Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych w Owińskach, Radiem Meteor oraz Festiwalem Słuchowisk, zostały uhonorowane Europejską Nagrodą Obywatelską 2023 (European Citizen's Prize).
O projekcie DARIAH-PL na Festiwalu ŚwiatłoSiła 2023
2023-09-05
2 dni inspiracji, blisko 80 wykładów i warsztatów fotograficznych oraz filmowych, a także otwarte strefy studio - to tylko niektóre z atrakcji tegorocznego ŚwiatłoSiła Festiwalu Foto-Video, który 6 i 7 września zagości w Gdańsku. W wydarzeniu wezmą udział przedstawiciele Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego, by szerszej publiczności zaprezentować projekt DARIAH-PL.
Raport Quantum Computing ’22
2023-01-03
Zapraszamy do zapoznania się z efektami działalności Polskiego Węzła Obliczeń Kwantowych – IBM Quantum w ramach pierwszego etapu działalności w 2022 roku. Dokument jest wynikiem współpracy wielu zespołów naukowo-badawczych w kraju i powstał na bazie wykonanych zadań analitycznych, programistycznych i eksperymentalnych z wykorzystaniem dostępu do infrastruktury zasobów komputerów kwantowych IBM Quantum.
Komunikat związany z awarią centralnego węzła infrastruktury danych PCSS
2023-07-11
W związku z zaistniałą awarią w dniu wczorajszym (10.07.2023) informujemy, że krytyczny stan awarii został już rozwiązany. Zostały wdrożone procedury wymiany wszystkich uszkodzonych komponentów, rekonfiguracji i odtwarzania zasobów na nowych systemach. W tle trwają procesy odtwarzania węzła infrastruktury danych po awarii i sukcesywne przywracanie pełnej funkcjonalności usług. W najbliższym czasie mogą wystąpić krótkie przerwy w działaniu niektórych usług i serwisów.
Zapraszamy na warsztaty Art & Science Lab
2023-09-01
Od 9 września 2023 roku zapraszamy na cykl warsztatów oraz wykładów, dotyczących łączenia praktyk artystycznych technologicznych i naukowych. Wydarzenie jest realizowane we współpracy pomiędzy Fundacją Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk, Laboratorium art&science PSNC Future Labs oraz Pawilonem, odziałem Galerii Miejskiej Arsenał.
Raport 2022: cyfrowa nauka, gospodarka i społeczeństwo
2022-12-21
Zapraszamy do zapoznania się z Raportem 2022 – sprawozdaniem z działalności Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego w 2022 roku. W dziesięciu tematycznych rozdziałach omawiamy najistotniejsze wyzwania i prezentujemy rezultaty wybranych prac.
Komunikat związany z awarią centralnego węzła infrastruktury danych PCSS
2023-07-10
10 lipca 2023 od godzin porannych systemy techniczne PCSS doznały rozległej awarii w obrębie działania węzła infrastruktury danych co skutkowało brakiem dostępu do dużej ilości usług utrzymywanych w Centrum Danych. Awaria wywołała uruchomienie automatycznego systemu dbałości o spójność danych w celu ich zabezpieczenia. Tym samym zdarzenie spowodowało niespotykany na skalę dotychczasową brak dostępu do usług, m.in. część funkcji systemu Nabór, MPK Poznań oraz wewnętrznych systemów PCSS. Awaria ma charakter losowy i nie jest efektem działania osób trzecich.
Zapraszamy na VIII Forum BioGIS 2023
2023-08-09
Podczas VIII Forum BioGIS, które odbędzie się 29-30 listopada 2023 r. w Poznaniu, zostaną zaprezentowane wyniki realizacji projektów cyfryzacji archiwalnych zbiorów przyrodniczych, realizowanych i finansowanych w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa, w tym projektu AMUNATCOLL zrealizowanego przez Wydział Biologii UAM i PCSS, zamieszczonego w repozytorium Krajowego Magazynu Danych finansowanego z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój.
Projekty POIR doceniane na całym świecie
2022-12-01
W 49/2022 numerze tygodnika "Polityka" pojawił się artykuł przygotowany przez Ośrodek Przetwarzania Informacji na temat kilku projektów z Mapy Kluczowej Infrastruktury Badawczej MEIN: PRACE-LAB, NLPQT, DARIAH. Dwa tych projektów - PRACE-LAB oraz DARIAH - koordynowane są przez Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe. PCSS jest również partnerem projektu NLPQT.